به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

 • Info@sepident.com
 • 09120549568
 • 02177938281
دندان های حساس چیست؟

دندان های حساس چیست؟

درک دندان های حساس

مشکل دندان های حساس

آیا تا به حال در هنگام خوردن بستنی و لذت بردن از آن درد شدیدی در دندان‌های خود احساس کرده‌اید؟ یک فنجان قهوه داغ چطور؟

اگر متوجه شدید که هنگام چشیدن غذاهای سرد، گرم، شیرین یا ترش اغلب احساس تیز و دردناکی در دندان‌های خود دارید، ممکن است از حساسیت دندان رنج ببرید. این مشکلی است که می‌تواند یک یا چند دندان را درگیر کند.

یک موضوع مسلم است، داشتن لثه یا دندان های حساس تجربه تلخی است. حتی کاری به سادگی انجام کارهای روزمره دهان و دندان می‌تواند بدل به امر دردناکی شود.

همچنین انواع غذاهایی که می‌توانید از آنها لذت ببرید را محدود می‌کند. برخی از افراد ممکن است این درد را به سادگی با تنفس عمیق هوای سرد احساس کنند.

خوشبختانه این چیزی نیست که شما در تمام زندگی خود با آن درگیر باشید. شما می‌توانید برای کمک به کاهش و حتی از بین بردن دردی که از دندان‌ها و لثه‌های حساس احساس می کنید، اقدام کنید. اولین قدم این است که علت ایجاد این حساسیت را شناسایی کنید. از این گذشته بیشتر افراد تنها دندان‌هایشان حساس نمی‌شود. به طور معمول، کنده شدن دندان، عقب‌رفتن لثه یا حتی مسواک زدن تهاجمی شما را به سمت داشتن دندان های حساس هدایت می‌کند.

دندان های حساس چیست؟

بهترین اقدام برای مقابله با حساسیت دندان‌ها، درمان مشکل زمینه‌ای است. اگر این کار را نکنید، حساسیت دندان‌هایتان بارها و بارها برمی‌گردد. مراجعه به دندانپزشک بهترین راه برای تعیین علت حساسیت دندان است چرا که مسائل مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد آن شود. پس از ویزیت دندانپزشک خود، می‌توانید طرحی ارائه دهید که به شما کمک می‌کند حساسیت را از بین ببرید.

شایع ترین علل حساسیت دندان و لثه

از آنجایی که دلایلی وجود دارد که می‌تواند باعث حساسیت دندان و لثه شود، بهتر است با بررسی شایع‌ترین علل این مشکلات شروع کنید:

 1. مسواک زدن بیش از حد دندان‌ها می‌تواند به سرعت مینای دندان را از بین ببرد و باعث حساسیت دندان شود. در عین حال، اگر از مسواک با موهای سفت استفاده می‌کنید، مینای دندان شما را از بین می‌برد.
 2. خوردن بیش از حد غذاهای اسیدی یکی دیگر از علل شایع حساسیت دندان و لثه است. این غذاها شامل مرکبات و ترشی نیز می‌شود. بیشتر نوشابه‌ها نیز اسیدیته بالایی دارند.
 3. استفاده از دهانشویه می‌تواند دندان های حساس را بدتر کند، به ویژه آنهایی که حاوی الکل هستند. اگر می‌خواهید از دهانشویه استفاده کنید، آبکشی خنثی‌تری را انتخاب کنید. اگر این کار کمکی نکرد، از استفاده از دهانشویه به طور کلی اجتناب کنید.
 4. بیماری لثه می‌تواند باعث ایجاد دندان های حساس شود چرا که باعث عقب نشینی لثه‌ها می‌شود. عقب‌رفتگی لثه ریشه دندان‌های شما را آشکار می‌کند و این ریشه‌ها بسیار حساس هستند.
 5. دندان قروچه یکی دیگر از علل شایع حساسیت دندان است. بدتر از آن ممکن است حتی ندانید که این کار را انجام می‌دهید. هنگامی که دندان قروچه می‌کنید، نه تنها مینای دندان خود را از بین می‌برید، بلکه دندان‌های خود را ضعیف می‌کنید، که می‌تواند منجر به خرد شدن و ترک شود.
 6. استفاده بیش از حد از محصولات حاوی مواد سفید کننده دندان، از جمله دهانشویه‌ها، نخ دندان‌ها و خمیر دندان، می‌تواند حساسیت را تشدید کند. در عوض، از محصولاتی استفاده کنید که مواد سفید کننده ندارند.
 7. اگر پرکردگی‌های قدیمی دارید که در حال خراب شدن هستند، این موضوع می‌تواند منجر به حساسیت دندان شود. همچنان که مواد پرکننده شکسته می‌شوند، نواحی حساس دندان را در معرض دید قرار می‌دهند. این به باکتری‌ها و اسید اجازه می‌دهد تا به این نقاط حساس برسند.
 8. پس از انجام کارهای دندانپزشکی، انتظار داشته باشید که دندان‌های شما حساس شوند. این کارها شامل روش‌هایی مانند پر کردن، استخراج و کانال‌های ریشه دندان می‌شود.

همانطور که می‌بینید، حساسیت دندان اغلب به دلیل یک مشکل زمینه‌ای ایجاد می‌شود. به همین دلیل مراجعه به دندانپزشک برای تعیین و درمان آن مشکل بسیار مهم است. اگر مشکل را برطرف نکنید، حساسیت شما دوباره برمی‌گردد و ممکن است مشکل بدتر شود.

دندان های حساس چیست؟

آیا دندان‌ها و لثه‌های حساسی دارید؟ کارهایی که می‌توانید انجام دهید در زیر آورده شده است

 • ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید. یک متخصص می‌تواند اطمینان حاصل کند که سلامت دهان شما همان چیزی است که باید باشد.
 • در مرحله بعد، کارهای روتین دهان و دندان خود در خانه را انجام دهید. شما باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که از مسواک با موهای نرم استفاده می‌کنید.
 • همچنین دندان‌های خود را به آرامی مسواک بزنید.
 • خمیردندان فعلی خود را به خمیردندانی که مخصوص دندان های حساس ساخته شده است تغییر دهید.
 • برای تقویت دندان‌ها از شستشوی فلوراید استفاده کنید.
 • اگر دندان قروچه دارید، از دندانپزشک خود تقاضا کنید یک محافظ دهان مناسب برای شب تهیه کند.
 • در نهایت تا حد امکان از خوردن غذاهای اسیدی خودداری کنید. این پرهیز شامل کاهش مصرف گوجه فرنگی، لیمو، پرتقال و غذاهای مشابه است.

به یاد داشته باشید که غذاها تنها چیزهایی نیستند که می‌توانند به دندان‌های شما آسیب برسانند. نوشیدنی‌های زیادی مانند نوشیدنی‌های گازدار و شراب وجود دارد که باعث فرسایش مینای دندان نیز می‌شود. اگر هر از گاهی این غذاهای اسیدی را بخورید یا بنوشید، چیزی بنوشید تا اسید را خنثی کند. آب یا شیر این کار را انجام می‌دهد. گفته می‌شود، از مسواک زدن مستقیم دندان‌ها پس از خوردن یا نوشیدن این غذاها خودداری کنید چرا که می‌تواند منجر به فرسایش بیشتر شود.

قدمی برای رفع حساسیت دندان و لثه خود بردارید

اگر حساسیت دندان دارید، خبر خوب این است که دیگر مجبور نیستید با آن زندگی کنید. با رعایت نکات زیر می‌توانید در برابر حساسیت دندان و لثه قدمی بردارید:

 1. بر روی خمیر دندان ساخته شده برای کسانی که دندان های حساس دارند سرمایه‌گذاری کنید. این نوع خاصی از خمیردندان است که برای جلوگیری از حساسیت فرموله شده است. شما بلافاصله متوجه تفاوت خواهید شد.
 2. در مورد فلوراید درمانی با دندانپزشک خود صحبت کنید. دندانپزشک شما می‌تواند به منظور تقویت متمرکز، فلوراید را به نقاط حساس دندان‌های شما برساند.
 3. اگر ریشه دندان های شما آشکار است، با دندانپزشک خود در مورد اقداماتی که می‌توانید برای جلوگیری از عقب‌نشینی لثه انجام دهید صحبت کنید. در برخی از موارد ممکن است لازم باشد پیوند لثه را برای پوشاندن مجدد ریشه‌ها در نظر بگیرید.

نیاز به مشاوره برای درمان و  زیبایی دندان خود دارید؟ در مورد بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان) سوال دارید؟ با کلینیک دندان پزشکی لبخند سپید تماس بگیرید: 09120549568

زندگی کردن با وجود حساسیت دندان و لثه چیزی است که هیچ کس نمی‌خواهد با آن رو در رو شود. خوشبختانه حساسیت کاملا قابل پیشگیری است. دندانپزشکان همیشه می‌گویند که درد نشانه‌ای از اشتباه است. بنابراین با دندان درد زندگی نکنید. هنگامی که مراقبت منظم از دهان کافی نیست، یا زمانی که مراقبت از دهان شما باعث حساسیت دندان می‌شود، برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. یک متخصص می‌تواند علت حساسیت دندان شما را مشخص کند و درمان کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید