به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281

بستن فاصله دندانی

بستن فاصله دندانی

بستن فاصله دندان چگونه انجام می‌گیرد؟

امروزه اغلب افراد برای داشتن یک لبخند زیبا به دنبال سریع ترین روش با کم ترین هزینه هستند. بستن فاصله دندانی نه تنها باعث داشتن لبخندی زیبا می شود بلکه بر روی یک فونتیک خوب برای صحبت کردن افراد نیز تاثیر می گذارد.

دیاستم یعنی فاصله ی اضافی بین دندان ها که معمولا بین دو دندان جلویی بیشتر دیده می شود، اما می تواند هر جایی از دهان باشد. فاصله بین دندانی در میان کودکان بسیار شایع است، البته پس از افتادن دندان های شیری و با رشد دندان های دائمی ممکن است، بدون نیاز به درمان های تخصصی این فاصله بسته شود.

علت فاصله دندانی

علت فاصله دندانی اغلب به دلیل تفاوت بین اندازه دندان ها و بزرگی فک می باشد. اگر اندازه دندان ها نرمال و فک بزرگ باشد، یا بلعکس اندازه فک نرمال و دندان ها بیش از حد کوچک باشد فاصله دندانی ایجاد می شود. از دیگر علت های فاصله دندانی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ژنتیک

ژنتیک یکی از مهم ترین دلایل فاصله بین دندانی می باشد. هنگامی که فرد ژن بزرگی فک را از یکی از والدین و ژن کوچکی دندان را از والدین خود به ارث می برد، مشکل فاصله بین دندانی رخ می دهد.

فشار زبان

بعضی از افراد در هنگام خوردن غذا به جای فشار به سقف دهان  به دندان های جلویی خود فشار وارد می کنند. در برخی موارد نیز افراد عادت دارند به دندان های خود فشار وارد کنند، این فشار در هر صورت به دندان های جلویی که وارد می شود، به مرور زمان باعث ایجاد فاصله بین دندان ها خواهد شد.

دندان اضافی

دندان اضافی باعث فاصله دار شدن دندان ها می شود. این دندان ها اصولا پشت دندان های ثنایای میانی در می آید و اجازه نمی دهد دندان ها به یکدیگر نزدیک شوند.

فرنوم لب

فرنوم، بافنی نرم است که بالای دو دندان ثنایای مرکزی در فک بالا قرار دارد و اگر بزرگ باشد دندان ها را فاصله دار می کند. همچنین اگر فرنوم لب بیش از حد پایین باشد و از بین دو دندان بگذرد فاصله دندان ها زیاد می شود.

لق شدن دندان

یکی دیگر از دلایل فاصله دار شدن دندان ها، لق بودن و حرکت کردن دندان می باشد. اگر از لق شدن بیشتر دندان جلوگیری نشود، دندان به مرور زمان می افتد.

بیماری لثه

شایع ترین بیماری لثه از تحلیل رفتن استخوان و التهاب لثه می باشد. اگر لثه به طور وسیع آسیب ببیند منجربه تخریب سریع استخوان نگهدارنده می شود و دندان را لق می کند.

عادت های دهانی

عادت هایی مانند مکیدن انگشت دندان های جلویی فک بالا را به سمت جلو می آورد و باعث فاصله دار شدن آن ها می شود.

دندان غائب

اگر فاصله اضافی بین دندان غائب باشد، در اثر حرکت دندان ها فاصله بین این فضای خالی به مرور زمان بیشتر می شود، و در نتیجه به طور چشمگیر تعداد دندان های بیشتری فاصله دار می شوند.

فاصله دندانی

 

راه های بستن فاصله دندانی

بریس

برای حذف فاصله زیاد بین دندان ها بریس بسیار کاربرد دارد. در مواردی که رنگ و شکل دندان مورد رضایت فرد بیمار باشد، بریس دندان برای فرد استفاده می شود. نتایج این کار پس از گذشت 12 تا 18 ماه طول می کشد تا مشخص شود.

لمینت کامپوزیت

اگر فاصله دندان های بیمار 1 تا 3 میلی متر باشد، لمینت کامپوزیت برای اصلاح فاصله بهترین گزینه است. این مواد بدشکلی و بد رنگی دندان را پوشش می دهد. البته این کار به مهارت و تجربه دندانپزشک نیز بستگی دارد.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیت فاصله بیشتری را می تواند پوشش دهد. و علاوه بر آن تحمل فشار بیشتری را دارد. از معایب لمینت سرامیکی می توان به هزینه بالای آن اشاره نمود.

فاصله دندانی

 

باندینگ دندان

باندینگ دندان باید توسط متخصص ارتودنسی انجام شود. در این روش پزشک ماده ای از جنس صمغ که همرنگ دندان می باشد را کنار دندان ها می چسباند و سپس آن را تراش داده به گونه ای که فاصله میان دندان ها به طور کامل پر می شود. روش باندینگ دندان به مراقبت خاصی نیاز ندارد و تنها لازم است هر روز دو مرتبه مسواک زده و دندان ها با دهان شویه شسته شوند.

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از قدیمی ترین روش ها برای بستن فاصله بین دندان ها می باشد. پزشک متخصص ارتودنسی پس از معاینه با توجه به فاصله دندان ها مدت زمان و چگونگی ارتودنسی را ارزیابی می نماید. باندهای ارتودنسی که با دقت و ظرافت بسیار بر روی دندان ها قرار می گیرند، باعث حرکت دندان ها شده و فاصله بین آن را پر می کند.

روکش دندان

یکی از ساده ترین روش های پوشاندن فاصله بین دندان ها روکش دندان می باشد، که ماندگاری بسیار بالایی دارد. و در صورت مراقبت صحیح از آن ها می توان گفت روشی دائمی است. روکش دندان، مناسب با سایز دندان بیمار ساخته می شود و به راحتی فاصله بین دندان ها را پوشش می دهد.

معایب فاصله داشتن دندان ها

فاصله ای شبیه به افتادن دندان

فاصله بین دندان می تواند شبیه به از دست دادن دندان باشد که فرد در هنگام صحبت کردن و خندیدن موجب خجالت زدگی می شود.

آسیب دیدن لثه

به دلیل این که عمل جویدن باید با دندان انجام شود و فاصله بین دندان ها باعث برخورد غذا با لثه می شود،  لثه را دچار آسیب جدی می کند.

تاثر در تکلم

در برخی از افراد فاصله بین دندان ها در تکلم آن ها مشکلاتی ایجاد می کند و در اجتماع تمایل به صحبت کردن ندارند.

عدم هم ترازی دندان ها

با وجود فاصله زیاد بین دندان های جلویی فضای کافی برای رویش دندان های کناری خود باقی نمی گذارد. این وضعیت باعث ایجاد مشکل بایت برای فرد می شود.

هزینه بستن فاصله دندانی

هزینه بستن فاصله دندانی به انواع روش های درمانی، تجربه دندانپزشک، وسایل مورد نظرو… بستگی دارد. با مراجعه به کلینیک لبخند سپید می توانید بهترین روش بستن فاصله دندانی را انجام دهید. متخصصان در کلینیک لبخند سپید دارای مهارت زیادی می باشند و بسته به نوع دندان شما بهترین روش را به شما پیشنهاد می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید