به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

 • Info@sepident.com
 • 09120549568
 • 02177938281

بریج دندان

بریج دندان

بریج دندان چیست؟

یکی از درمان های محبوب برای جایگزینی دندان های از دست رفته بریج دندان می باشد. بریج دندان می تواند شکاف را با یک یا چند دندان کاذب پر نماید. بریج دندان به طور معمول از تاج های هر دو طرف دندان کشیده شده یا دندان کاذب ساخته می شود و در جای خود ثابت می ماند.

بریج دندان

 

اجزای بریج دندان

بریج ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند:

اباتمنت

روکش دندان های مصنوعی به اباتمنت متصل می شود.

پونتیک

دندانی که فضای خالی را پر می کند.

کانکتور

به اتصال پونیک، به روکش و دیگر اجزای نگه دارنده آن کانکتور می گویند.

ریتینر

ریتینر به عنوان نگهدارنده پونتیک و مجموعه بریج مورد استفاده قرار می گیرد.

انوع بریج دندان

بریج معمولی

یکی از رایج ترین بریج های داندانپزشکی بریج معمولی یا سنتی می باشد. این نوع از بریج در مواردی که در دو طرف جای خالی دندان، دندان دیگری حضور داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. برای نصب بریج معولی دندان های دو طرف یعنی دندان چپ و راست، دندان خالی تراشیده می شود و سپس روکش دندان را بر روی دندان های تراش خورده قرار می دهند و با سمنت مخصوص ثابت می کنند. جنس بریج معمولی فلز سرامیک  و یا تمام سرامیک است، به همین دلیل مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی دارد.

بریج کانتی لور

برای استفاده از بریج کانتی لور به جای تراش دو دندان، تنها یک دندان تراش داده می شود. در این روش بریج کانتی لور بر روی یک دندان قرار می گیرد و قسمت فضای بی دندانی توسط روکش متصل به دندان پایه پر می شود. این نوع از بریج نسبت به بریج معمولی احتمال شکستن آن بیشتر است زیرا به یک دندان متصل می شود.

بریج مری لند

بریج مری لند نیز مانند بریج معمولی برای اتصال، به دو دندان نیاز دارد. اما بر خلاف بریج معمولی دورتا دور دندان تراشیده نمی شود و تنها قسمت پشت دندان به میزان کمی تراش داده می شود. بریج مری لند معمولا برای بازیابی دندان های جلویی کاربرد دارد و برای دندان های خلفی کمتر استفاده می شود.

بریج بر پایه ایمپلنت

اگر بیش از یک دندان در قسمت قوس فکی از دست رفته باشد، و بیمار تمایل به استفاده از دندان مصنوعی را نداشته باشد، از روش هایی مانند بریج بر پایه ایمپلنت برای جایگزینی آن ها استفاده می شود. در این روش تعدادی از ایمپلنت داخل فک کاشته می شود، پس از آن بریج بزرگی بر پایه ایمپلنت بر روی ایمپلنت های نصب سوار شده و به آن ها متصل می شود.

بریج دندان

 

مزایای بریج دندان

 • به دلیل سبک بودن بریج دندان، غذا به راحتی جویده می شود.
 • نصب آن ساده است و تنها 2 تا 3 مرتبه باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 • اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، بریج دندان طول عمر بالایی دارد.
 • بریج دندان حرکت دندان های مجاور را کنترل می کند.
 • در مدت زمان کوتاهی به بریج دندان عادت می کنید.

معایب بریج دندان

درد

بیمار تا مدتی پس از نصب بریج ممکن است احساس درد، التهاب یا کبودی در اطراف لثه داشته باشد. این درد طبیعی است و با گذشت یک هفته کاهش می یابد. اگر درد بیش از این مدت باشد بیمار باید به دندانپزشک مراجعه نماید. زیرا ممکن است محل نصب بریج نامناسب بوده و  باعث ایجاد عفونت شدید شده باشد.

حرکت بریج در اثر لمس آن

اگر بریج در طول زمان آسیب دیده باشد، ممکن است هنگام خورن غذا و یا با لمس زبان از جای خود حرکت کند. این حرکت هرچند اندک می تواند مشکل ساز باشد، و باعث پوسیدگی دندان های مجاور بریج شود.

مطابق نبودن رنگ بریج با سایر دندان ها

اگر بریج نصب شده با رنگ دندان های بیمار شباهت نداشته باشد، باعث ناراحتی بیمار می شود. بنابراین توصیه می شود قبل از نصب بریج از شباهت آن با دندان های خود اطمینان حاصل نمایید.

طعم بد در دهان

اگر بریج دندان اشتباه نصب شود و یا به ترمیم نیاز داشته باشد طعم بدی در دهان حس می شود. این اتفاق می تواند مر بوط به گیر کردن غذا  بین بریج و دندان های دیگر باشد و در صورت ترمیم نشدن باعث می شود دندان ها پوشید شود و باکتری ها در اثر فساد مواد غذایی به جریان خون راه یابند و منجر به عفونت شوند.

مراحل نصب بریج دندان

آماده سازی دندان های اباتمنت

دندانپزشک در اولین جلسه دندان های اباتمنت بیمار را تغییر شکل می دهد. بخشی از عاج و مینای دندان را از بین می برد و فضا را برای بریج آماده می کند.

ایمپرشن ها

در مرحله بعد پزشک از دندان های بیمار ایمپرشن یا همان اسکن دیجیتال را می گیرد. قالب گیری بریج انجام و به لابراتور ارسال می شود. پس از آماده سازی بریج دندان پزشک برای مراقبت از مناطق حساس دهان یک بریج موقت برای بیمار نصب می کند.

جایگذاری پل دائمی

در جلسه بعد پل موقت توسط پزشک برداشته می شود و پل دائمی را قرار می دهد. دندانپزشک بریج دندان را با دقت بررسی می کند و تنظیمات لازم برای اطمینان از تناسب آن را در دهان بیمار انجام می دهد.

مراقبت های پس از بریج دندان

 • در طول روز دو مرتبه دندان های خود را مسواک بزنید
 • از نخ دندان استفاده کنید زیرا پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش می دهد
 • برای چکاپ و تمیز کردن دندان هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید
 • نظافت حرفه ای را به طور مرتب انجام دهید
 • رژیم غذایی متعادل داشته باشید

تعویض بریج دندان

در صورت رعایت بهداشت دندان، بریج عمر مفیدی دارد اما مادام العمر نمی باشد، و به تعویض نیاز دارد. به طور معمول طول عمر بریج دندان 5 تا 8 سال است و پس از آن مشکلات محدودی در بریج ایجاد می شود که باید با مراجعه به دندانپزشک آن را تعویض نمایید. مراحل تعویض بریج دندان با روند معمولی آن تفاوت زیادی ندارد.

کلینیک دندانپزشکی لبخند سپید با داشتن متخصصین دندانپزشک مجرب، ارائه دهنده ی کلیه خدمات عمومی و تخصصی دندانپزشکی از جمله بریج دندان، جرم گیری، عصب کشی، باندینگ، کشیدن دندان و… با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا است و نیز یکی از مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی در سطح ایران می باشد. برای انجام هر گونه از خدمات دندانپزشکی می توانید به کلینیک دندانپزشکی لبخند سپید مراجعه نمایید.

قسمت دیدگاه بسته شده است.