به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

 • Info@sepident.com
 • 09120549568
 • 02177938281

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ دندان

بسیاری از افرادی که به دندانپزشکی مراجعه می نمایند، از رنگ زرد دندان‌هایشان و اینکه هرچه قدر مسواک می زنند تاثیری در روشن شدن دندان هایشان ندارد گله می کنند. متاسفانه این تغییر رنگ ها را نمی توان با روش های خانگی از بین برد.

حتی اگر چنین درمان هایی در رنگ دندان ها تاثیری داشته باشد، مطمئن باشید دائمی نیست و موقتی می باشد. برای اینکه بتوانید دندان‌هایتان را به صورت دائمی سفید نمایید، حتما باید به دندانپزشک مراجعه نمایید. بلیچینگ دندان یکی از روش های مهمی است که برای روشن تر کردن دندان ها استفاده می شود. با استفاده از این روش می توانید یک طرح لبخند زیبا داشته باشید.

بلیچینگ دندان چیست؟

در بلچینگ کردن برای اکسید کردن رنگ دانه هایی که غیر طبیعی شده‌اند، از هیدروژن پراکساید استفاده می شود. بسیاری افراد گمان می کنند بلیچینگ و سفید کردن دندان یکی هستند، اما لازم است بدانید که این دو کاملا با یکدیگر فرق دارند. البته هدف از انجام هر دو روش، یکسان می باشد.

سفید کردن یک راه بسیار ساده است که بیشتر از طریق مواد داخل خمیر دندان ها انجام می شود. اما بلیچینگ عملی پیچیده بوده که به دو روش زیر انجام می شود:

 • بلیچینگ دندان خانگی
 • بلیچینگ دندان مطبی

بلیچینگ خانگی

اگر تصمیم دارید بلیچینگ خود را در خانه انجام دهید کافی است به دکتر ارتودنسی خود مراجعه نمایید. در یک جلسه متخصص ازتودنسی از دندان های بالا و پایین شما با دقت قالب خواهد گرفت و در جلسه بعدی که به سراغ او بروید قالب را به شما تحویل خواهد داد.

قطعا او به شما توضیح خواهد داد که بلیچینگ دندان های خود را در خانه انجام دهید. برای بلیچینگ کردن در خانه، هیدروژن پراکسید باید با غلظتی حدود 3 تا 20 درصد استفاده شود. سپس باید مقدار درصدی که از هیدروژن پراکسید توسط دکترتان گفته شده با سایر مواد بلیچینگ ترکیب شده و آن را داخل قالب ارتودنسی بریزید. در نهایت قالب را به همان مقدار ساعتی که دکتر توصیه کرده است، بر روی دندان هایتان بگذارید.

 

بلیچینگ کردن حرفه‌ای در مطب

بزرگ‌ترین عیبی که بلیچینگ کردن در خانه به دنبال دارد، این است که به دلیل اشتباه کردن مواد در ترکیب بعد از انجام کار حساسیت های زیادی در دندان ها و حتی بافت های دهان ایجاد شده و منجر به اذیت شدن شما خواهد شد. اما اگر این عمل در مطب و توسط ابزار های بسیار حرفه‌ای صورت گیرد، احتمال این که به دندان های شما آسیبی برسد بسیار کم خواهد بود.

مقدار درصدی که از هیدروژن پراکساید در مطب ها برای بلیچینگ کردن استفاده می شود، حدود 15 تا 44 درصد می باشد. از آن جایی که این فرآیند توسط ابزار محافظ انجام خواهد شد، اصلا جای نگرانی نداشته و مطمئن باشید مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد.

نکته بسیار مهم دیگر این است که به یاد داشته باشید هیچ درمانی در دندانپزشکی قطعی نخواهد بود و بعد از مدتی نیاز به تمدید شدن خواهد داشت.

برای اطلاع از قیمت بلیچینگ دندان و سایر خدمات زیبایی دندان با کلینیک دندانپزشکی لبخند سپید تماس گرفته و یا فرم رزرو وقت دندانپزشکی را تکمیل و ارسال نمایید.

چرا رنگ دندان هایمان تغییر می کند؟

در بعضی مواقع حتی اگر شما مسواک هم بزنید باز دندان هایتان تغییر رنگ خواهد داشت، حتی اگر این تغییر رنگ موقتی باشد. اما همچنان یکی از بهترین روشی هایی که در جلوگیری از زرد شدن دندان موثر است، مسواک زدن و رعایت کردن نکات بهداشتی دهان و دندان می باشد.

بلیچینگ دندان چیست؟

ما در روز مواد غذایی فراوانی را می خوریم و نمی دانیم که می توانند چه تاثیری بر روی مینای دندان‌هایمان بگذارند. از طرفی بیشتر مواد غذایی دارای رنگ دانه هایی هستند که با گذشت زمان، باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند.

بلیچینگ دندان چیست؟

سفیدی دندان ها یکی از معیار های زیبایی چهره هر فرد می باشد. بلیچینگ یا سفید شدن دندان های زرد یکی از بهترین درمان های زیبایی است. بلیچینگ به دلیل هزینه مناسب، نداشتن تراش روی دندان و عدم آسیب به دندان مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان، درمانی است که به کمک آن رنگ دانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان شده است را برطرف نموده و دندان های سفید و زیبا به شما هدیه می کند.

جرم دندان چیست؟

جرم دندان از یک ماده معدنی تشکیل شده است که بر روی دندان ها وجود دارد، و بیشترین مقدار جرم بر روی دندان های جلو پایین دیده می شود، زیرا مجرای غدد بزاق به  قسمت دندان جلو پایین باز می شود.

جرم بر روی دندان ها محل بسیار مناسبی برای میکروب ها است، و به مرور زمان باعث بیماری های لثه، تحلیل استخوان لثه و خونریزی لثه می شود. جرم بر روی دندان باعث می شود به مرور زمان لثه عقب برود و ریشه دندان دیده می شود.

نحوه جرم گیری دندان

در روش جرمگیری دندان، جرم و رنگ دانه های خارجی از روی دندانها برداشته می شود. با انجام جرمگیری دندان رنگ خود دندان تغییر نمی کند و روشن تر نمی شود، بلکه فقط جرم را از روی دندان برمی‌دارد.

روش جرم گیری دندان فقط پلاک دندان و جرم دندان را از بین می برد و سطح داخل دندان را سفید نمی کند.

مزایای جرم گیری دندان

جرم گیری دندان باعث کاهش پوسیدگی دندان ها و همچنین باعث بهبود التهاب لثه می شود. مزیت های جرم گیری دندان تا زمانی می باشد که جرم مجدد روی دندان شکل نگیرد. هنگامی که جرم گیری انجام میشود، باید بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود.

هزینه جرم گیری دندان

برای مشخص نمودن هزینه جرم گیری دندان باید موارد متعددی را در نظر گرفت، که شامل تخصص و مهارت دندانپزشک و وضعیت دندان‌ها می باشد.

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان چیست؟

بیلیچینگ و جرمگیری هر دو باعث روشن تر شدن دندان ها می شوند. نوع و میزان سفید کردن دندان ها در هر کدام از این روش ها متفاوت می باشد. جرم گیری لکه ها و مواد خارجی که به سطح دندان چسبیده اند را پاک می کند. بلیچینگ به داخل دندان نفوذ می کند و کل بدنه دندان را سفید و روشن می کند.

بلیچینگ دندان

نحوه بلیچینگ یا سفید کردن دندان

در روش بلیچینگ لثه‌ها  با مواد مخصوص کاملاً پوشانده شده و ژل بلیچینگ روی صدف دندان‌ها رای هر دو فک قرار داده می‌شود. این ژل به مدت 20 تا 30 دقیقه روی دندان‌ها باقی می‌ماند و برای فعال شدن این ژل از تاباندن اشعه استفاده می‌کنند. سپس بعد از پاک کردن ماده‌ی بلیچینگ، رنگ دانه های مازاد از روی دندان برداشته شده و رنگ واقعی دندان‌ها نمایان می‌شود.

مراقبت های بعد از بلچینگ دندان

 • دندان ها را روزی دو مرتبه با آب گرم شست و شو دهید.
 • از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهایی که حاوی رنگدانه است به مدت 24 ساعت پرهیز نمایید.
 • برای مسواک زدن از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنید.

چه زمانی دندان ها به بلیچینگ نیاز دارند؟

 • زرد و قهوه ای شدن دندان ها به مرور زمان
 • زرد شدن دندان بر اثر مصرف دخانیات
 • عادت های غذایی که باعث زرد شدن دندان می شوند.

بلیچینگ برای دندان های ترمیم شده

بلیچینگ فقط بر روی دندان ای طبیعی تاثیرگذار است و دندان هایی که ترمیم شده و یا دارای روکش می‌باشند ، بلیچینگ روی آنها تاثیری ندارد.

افرادی که در اثر خوردن مواد غذایی و مصرف دخانیات رنگ دانه هایی بر روی دندان هایشان به وجود آمده است.

مواد بلیچینگ

مواد بلیچینگ که باعث سفید کردن دندان ها می شود، پراکسید هیدروژن نام دارد که باعث جدا شدن رنگدانه از روی دندان می شود و به مرور زمان ماده پراکسید هیدروژن به قسمت های زیرین دندان ها نفوذ می کند.

هزینه بلیچینگ

هزینه بلیچینگ دندان با توجه به روش درمانی که فرد انتخاب می کند متفاوت می باشد. هزینه بلیچینگ با توجه به عواملی همچون مهارت دندانپزشک، ساخت قاب توسط لابراتور و ژل های سفید کننده مخصوص دندان، دستمزد دانپزشک و تجهزات مصرفی  مشخص می شود.

بلیچینگ دندان

مزایای بلیچینگ

 • مراحل انجام بلیچینک بسیار کوتاه و در یک جلسه می باشد.
 • بلیچینگ یکی از ساده ترین و سریع ترین روش های سفید کردن دندان است.
 • هزینه بلیچینگ نسبت به روش های دیگر سفید کردن دندان ارزان تر می باشد.
 • بلیچینگ یک روش کم تهاجمی می باشد.

تعداد جلسات بلیچینگ

بلیچینگ دندان در مطب پزشک با یک جلسه ی درمانی به مدت یک ساعت انجام می شود. همچنین بسته به شرایط بیمار و میزان لکه های دندان ممکن است  به یک جلسه مجدد بلیچینگ نیاز باشد.

میزان سفید شدن دندان بعد از پیلیچینگ

برای هر فرد بسته به میزان بد رنگی و جنس دندان ممکن است، از یک تا چند درجه دندان تغییر رنگ داشته باشد. میزان قطعی برای سفید شدن دندان ها پس از بلیچینگ را نمیتوان تشخیص داد.

 نور بلیچینگ دندان

در گذشته از لامپ های فرا بنفش برای فرایند سفید کردن دندان استفاده می شد، امروزه از اشعه آبی استفاده می شود که هم در دسترس تر و هم ایمن تر می باشد.

دیدگاه در"بلیچینگ دندان چیست؟"

 1. ssdobeh

  سلام.
  می خواستم بدونم این بلیچینگ چقدر روی مینای دندان تاثیر داره یا اصلا تاثیر داره؟

  • sepiadm

   سلام.
   دندانپزشک شما در این مورد دندانهای شما را معاینه کرده و بهترین راهکار درمان را پیشنهاد می‌دهد.

دیدگاه خود را بنویسید