به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
8 نشانه که به شما می‌گوید زمان کشیدن دندان عقل است

8 نشانه که به شما می‌گوید زمان کشیدن دندان عقل است

هشت نشانه که به شما می‌گوید زمان کشیدن دندان عقل است

زمان کشیدن دندان عقل

آیا متوجه حساسیت در پشت دهان خود شده‌اید؟ دندان‌های عقل آخرین مجموعه دندان‌های آسیاب هستند که در دهان رشد می‌کنند، اما دیگر برای داشتن عملکرد صحیح جویدن و گفتار لازم نیستند. بنابراین، بسیاری از افراد آنها را می‌کشند.

گاهی اوقات، زمانی که دندان عقل شروع به بیرون زدن از لثه می‌کند، شروع به جابجایی درون دهان کرده و روی هم‌ترازی دندان‌ها و فک شما تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که کشیدن آنها پیش از این اتفاق مهم است.

آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

در بسیاری از موارد، جراحان دهان و دندانپزشکان زمانی که پیش‌بینی می‌کنند دندان عقل الان یا در آینده مشکلی ایجاد می‌کند، آن را بکشید. با این حال، اگر مشکلی ایجاد نکنند، کشیدن آنها هیچ مزیتی ندارد.

دندان عقل نیازی به کشیدن ندارد اگر:

  • در وضعیت مناسبی قرار دارند و در پروسه جویدن شما اختلال ایجاد نمی‌کنند
  • سالم هستند
  • کاملا رشد کرده‌اند
  • در طول برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان شما به طور کامل تمیز شوند

در بیشتر موارد، دندان‌های عقل در زوایای مختلفی رشد می‌کنند، یا فضای کافی برای رشد کامل ندارند. دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که دندان عقل را فورا بکشد، اگر:

  • به طور جزئی درآمده‌اند. در این موارد، دندان به سختی دیده می شود و به درستی تمیز نمی‌شود. این موضوع باعث جذب باکتری‌های بیماری‌زا می‌شود که احتمالا باعث عفونت دهان یا بیماری لثه می‌شوند.
  • کاملا در زیر لثه پنهان می‌مانند. اگر دندان عقل شما به طور طبیعی بیرون نیاید، به احتمال زیاد درون فک شما نهفته می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت شود. همچنین می‌تواند منجر به کیست شود که این نیز می‌تواند منجر آسیب رساندن به دندان‌های دیگر یا استخوان فک شود.
  • جای دندان‌های دیگر را اشغال می‌کنند. اگر دندان عقل فضای کافی برای رشد مناسب نداشته باشد، جای دیگر دندان‌ها را می‌گیرد و به طور بالقوه باعث آسیب به دندان‌های همسایه می‌شود.

بسیاری از دندانپزشکان از کشیدن دندان عقل پیش از بیرون آمدن کامل حمایت می‌کنند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که افراد در سنین پایین‌تر دندان عقل خود را بکشند تا پیش از تشکیل کامل دندان و استخوان، بهبودی سریع‌تر و آسان‌تر انجام شود. به همین دلیل است که بسیاری از جوانان دندان عقل خود را پیش از ایجاد مشکل می‌کشند.

علائمی که نشان می‌دهد باید دندان عقل خود را بکشید

بسیاری از مشکلاتی که به همراه دندان عقل بروز می‌کنند زمانی رخ می‌دهند که فرد بین 15 تا 25 سال است. با این حال، هر فردی در هر سنی ممکن است نیاز به کشیدن دندان عقل داشته باشد.

اینها برخی از علائم رایج هستند که نشان می‌دهند باید دندان عقل خود را بکشید:

1. درد در پشت دهان

تجربه درد در پشت دهان یکی از رایج‌ترین علائمی است که به شما امکان می‌دهد بدانید که دندان‌های عقل در حال بیرون آمدن هستند یا اینکه در حال ایجاد مشکل هستند. این درد می‌تواند به صورت پراکنده بروز کند و از بین برود یا می‌تواند مداوم باشد.

2. لثه ملتهب

هنگامی که دندان عقل شروع به بیرون زدن از لثه می‌کند، می‌تواند باعث تورم و حساس شدن لثه‌های شما شود. لثه‌ها شروع به قرمزی و در برخی نواحی کمی متورم می‌شوند که می‌تواند تمیز کردن صحیح را در حین مسواک زدن دشوار کند.

8 نشانه که به شما می‌گوید زمان کشیدن دندان عقل است

3. خونریزی لثه

همراه با التهاب، ممکن است متوجه شوید که هنگام مسواک زدن، پشت دهانتان دچار خونریزی می‌شود. این اتفاق ممکن است به دلیل بیرون آمدن دندان عقل شما رخ دهد.

4. کیست

اگر دندان عقل شما برای مدت طولانی نادیده گرفته شود، ممکن است کیست در دهان شما ایجاد شود. کیست‌ها کیسه‌های پر از مایعی هستند که می‌توانند به دهان و فک شما ضربه بزنند و به آن آسیب برسانند و می‌توانند نشانه‌ای از در آمدن دندان عقل و نیاز به کشیدن باشد.

5. گوش درد یا سردرد

دندان عقل نه تنها باعث ایجاد مشکلات یا درد در دهان شما می‌شود بلکه در واقع می‌تواند شروع به ایجاد درد و ناراحتی در نواحی دیگر کند که نشانه دیگری است که باید کشیده شوند. دردی که در دهان یا فک خود احساس می‌کنید نیز می‌تواند به سمت سر کشیده شود و در نتیجه باعث گوش یا سردرد شود.

6. درد یا سفتی در فک

اگر دندان عقل شما به طور نامناسب بیرون بیاید، می‌تواند نحوه جویدن دندان‌ها را تغییر دهد. این موضوع می‌تواند بسیار دردناک باشد و منجر به احساس سفتی شود که باز و بسته کردن دهان را سخت کند. اگر این علائم را دارید فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید چرا که ناهماهنگی فک می‌تواند باعث مشکلات جدی دیگری شود.

7. مسائل سینوسی

هنگامی که دندان عقل شروع به جوانه زدن می‌کند و در فک بالایی ریشه می‌دواند، ممکن است فشاری را روی سینوس های خود احساس کنید. این امر می‌تواند منبع درد سینوسی، سردرد، فشار ناراحت کننده و احتقان باشد.

8. دندان های کج یا تعداد بالا

حتی اگر جایی برای دندان‌های عقل نباشد، دندان عقل به رشد خود ادامه خواهد داد. هنگامی که دهان بیش از حد شلوغ می‌شود، می‌تواند دندان‌های شما را به هم فشار دهد و باعث کج شدن آنها شود. شما نمی‌توانید در این زمینه کاری انجام دهید به جز کشیدن دندان عقل.

پیش از اینکه دندان عقل شما به طور کامل رشد کند، دندانپزشک معمولا یک عکس اشعه ایکس می‌گیرد تا پیش‌بینی کند که آیا دندان‌های دیگر شما تحت فشار قرار می‌گیرند یا خیر. این یکی از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد چرا باید دندان عقل خود را به‌محض شروع به بیرون آمدن چک کنید. اگر اجازه دهید رشد کنند و به جایی برسد که دندان‌های دیگرتان کج شوند، ممکن است نیاز به ارتودنسی داشته باشید.

برای زیبایی دندان و همچنین اصلاح طرح لبخند خود، به مشاوره دندانپزشک نیاز دارید؟ چرا با لبخند سپید تماس نمی‌گیرید؟

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید