به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
دلیل داشتن دندان های عقل چیست؟

راز دندان عقل چیست؟

دلیل داشتن دندان های عقل چیست و کی در میاد؟

اگر تا به حال درد دندان های عقل را تجربه کرده‌اید ، احتمالاً این سوال را از خود پرسیده‌اید که دلیل داشتن دندان های عقل چیست؟ اگرچه دندان های عقل در نگاه اول فقط یک چیز اضافه و بی فایده به نظر می رسند، اما لازم است بدانید دلیل وجود آنها همیشه درد کشیدن نیست.

دلیل داشتن دندان های عقل چیست؟

 

دندان های عقل چیست؟

دندان‌های عقل سومین سری دندان های آسیایی هستند که معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل بیست سالگی ایجاد می شوند. دندان های عقل در آخر ردیف های دندان به وجود آمده و در نتیجه انتهای دهان قرار دارند.

بسیاری از افراد آنها را خارج کرده و به اصطلاح خودمانی آنها را می کشند ، چرا که باعث ایجاد درد می شوند. در واقع وقتی این دندان ها از زاویه اشتباهی در آمده و یا فردی فضای کافی در دهان خود برای آنها را ندارد، دندان ها باید برداشته شوند.

راز داشتن دندان عقل چیست؟

باور کنید یا نکنید دندان های عقل در گذشته بسیار مفید بوده و برای کاربرد های مختلفی استفاده می شدند. طبق بررسی های انجام شده،اجداد ما از دندان آسیای سوم خود برای شکستن گیاهان سخت و محکم استفاده کردند.

با این حال همزمان با تکامل انسان و یادگیری نحوه نرم کردن غذا از طریق پخت و پز و سایر روش ها، نیاز به دندان های آسیای سوم از بین رفت. به علاوه با گذشت زمان، ساختار فک انسان با رژیم های غذایی جدید سازگار شده و کوچکتر شدند.

دلیل داشتن دندان های عقل چیست؟

با غیر کاربردی شدن دندان های عقل یا دندان های آسیای سوم، برخی از افراد حتی دارای این دندان ها نمی شوند. حدود نیمی از بزرگسالان حداقل یک دندان عقل دارند، اما بسیاری از افراد هم هستند که فاقد یک یا چند دندان عقل هستند.

آیا دندان عقل را حتما باید کشید؟ وقتی حتی سالم هست؟ دکتر شکراللهی پاسخ می دهد:

علائمی که نشان می دهند باید عقل خود را خارج کنید

در واقع کار دندانپزشک این است و می تواند تشخیص دهد آیا لازم است شما دندان های عقل خود را بردارید یا خیر. با این حال، اگر هر یک از این علائم زیر را داشتید باید در اسرع وقت با دندانپزشک موردنظرتان مشورت کرده و آنها را خارج کنید:

  • لثه های متورم، حساس و یا خونریزی در پشت دهان شما
  • درد، تورم یا سفتی فک
  • به وجود آمدن درد هنگام دهان باز کردن
  • بد طعم بودن و یا بوی بد دهان

 

توضیحات دکتر شکراللهی درباره ترمیم دندان عقل:

 

 

بنابرین لازم نیست همه افراد اقدام به برداشتن دندان های عقل خود کنند. برخی از افراد فضای کافی برای دندان های آسیایی سوم را داشته و در نتیجه می توانند آنها را کنار سایر دندان های خود نگه دارند.

مجموعه دندانپزشکی لبخند سپید با سال ها تجربه، آماده ارائه خدمات زیبایی و ایمپلنت دندان در تهران می باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید