به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

 • Info@sepident.com
 • 09120549568
 • 02177938281
تورم دندان های عقل

تورم دندان های عقل

تورم دندان های عقل و راهکارهای درمان آن

مطمئنا به آنها دندان های عقل گفته می شود اما این دندان های آسیاب می توانند به راحتی برای شما دردسر ایجاد کنند. این دندان ها که در پشت دهان یافت می شوند ممکن است نشان دهنده برخی از مشکلات دندانی باشند. به خاطر داشته باشید که انسان ها 12 دندان آسیاب دارند. با این حال دندان عقل آنهایی هستند که سطح وسیعی در انتهای دهان اشغال می کنند. نکته جالب دیگر در مورد دندان عقل این است که عموما در بزرگسالی ظاهر می شوند. برای اکثر مردم دندان عقل در حوالی یا بعد از 21 سالگی جوانه می زند. رشد دندان عقل برای کودکان غیر معمول است.

درک این نکته بسیار مهم است که شما می توانید بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی و حتی بدون وجود دندان عقل عمل جویدن را به خوبی انجام دهید. علاوه بر این وجود یا عدم وجود این دندان ها بر زیبایی تأثیر نمی گذارد. بنابراین اگر با دندان عقل خود مشکل دارید، دندانپزشک احتمالا کشیدن آن را توصیه می کند. به خاطر داشته باشید: در حالی که کشیدن دندان عقل اغلب منجر به تورم می شود، این تورم حتی قبل از کشیدن دندان نیز می تواند ظاهر شود! بنابراین اگر دندان عقل در حال رشد است یا با آنها دست و پنجه نرم می کنید، این موضوع مهم است که مطمئن شوید، می دانید چه باید بکنید و چگونه تورم دندان عقل را کاهش دهید.

 

 

منطق پشت تورم دندان عقل

تورم دندان عقل می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در حالی که کشیدن واضح ترین دلیل تورم مرتبط با دندان عقل است، مهم است که درک کنیم که ممکن است تورم دندان عقل حتی قبل از کشیدن دندان ایجاد شود. در اینجا لیستی از رایج ترین دلایلی آورده شده است که ممکن است باعث تورم دندان عقل شود.

1.وجود باکتری در دهان

تورم دندان های عقل اغلب به دلیل باکتری های موجود در دهان ایجاد می شود. به خاطر داشته باشید که این باکتریها هیچ ارتباطی با بهداشت دهان و دندان شما ندارند. این بدان معناست که حتی در صورت رعایت یک روال بهداشتی خوب دهان و دندان، می توانید درد و تورم را در اطراف دندان عقل خود تجربه کنید.

 1. دندانهای عقل تا حدی جوانه زده است

یکی از رایج ترین مشکلات مربوط به دندان عقل این است که گاهی اوقات در هنگام رشد، فقط تا حدی از لثه بیرون می زنند. این امر می تواند منجر به تورم، درد و سایر مشکلات شود. مقصر اصلی در اینجا فضای زیاد در دهان است. وقتی مولرها تا حدی رشد می کنند، می توانند مناطقی را در دهان باقی بگذارند که بسیار مستعد عفونت و رشد باکتری هستند.

 1. دندانهای عقل نامرتب

آیا ترتیب دندان عقل شما به هم خورده است؟ اگر این اتفاق رخ داده است، به احتمال زیاد تورم دندان عقل و مشکلات دیگر را در برهه ای از زندگی خود تجربه خواهید کرد. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که دندان عقل نامرتب می تواند نخ دندان کشیدن را سخت کند. علاوه بر این ذرات مواد غذایی که در مناطق دور از دسترس این دندان ها گیر کرده اند، محیط مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند. در نهایت این موضوع، منجر به تورم، درد و مشکلات دیگر می شود.

4.عدم وجود فضای کافی برای رشد

گاهی اوقات فضای کافی در دهان برای رشد مناسب دندان عقل وجود ندارد. در نتیجه ممکن است کج رشد کنند. در حالی که دندانهای عقل کج خود باعث درد یا تورم نمی شوند اما تمیز کردن آنها سخت است. این امر آنها را مستعد پوسیدگی و عفونت می کند، که به نوبه خود می تواند منجر به تورم دندان عقل شود.

چگونه تورم دندان های عقل را کاهش دهیم؟

اکنون که می دانید چرا ممکن است دندان عقل تورم کند، بیایید نگاهی بیندازیم که برای کاهش آن چه کاری می توانید انجام دهید.

 

 

تورم پیش از کشیدن

ممکن است قبل از کشیدن دندان های عقل آنها دچار تورم شوند. در واقع تورم ممکن است یکی از دلایلی باشد که دندانپزشک در وهله اول کشیدن دندان را پیشنهاد می کند. به خاطر داشته باشید که این امر نیز می تواند بسیار دردناک باشد. بنابراین مهم است که بدانید برای کاهش تورم دندان عقل قبل از کشیدن دندان چه کار می توانید انجام دهید. در اینجا لیستی از نکات مفید آورده شده است.

 • محلول آب نمک می تواند به کاهش تورم کمک کند. بنابراین اگر پیش از کشیدن دچار تورم دندان شده اید، توصیه می شود دهان خود را با محلول آب نمک گرم شستشو دهید. به راحتی می توانید آن را در خانه با حل کردن چند قاشق غذاخوری (2-4) در یک لیوان آب آماده کنید. چندین بار در روز از آن برای از بین بردن باکتری های دهان و ضدعفونی خط لثه استفاده کنید.
 • قرار دادن کمپرس سرد در نواحی متورم نیز می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. یک کیسه یخ را روی فک خود بمالید و قبل از برداشتن آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه نگه دارید. بعد از چند دقیقه این کار را تکرار کنید.
 • به قسمت مساوی جوش شیرین را با خمیردندان خود مخلوط کنید. معجون را مستقیما روی نواحی متورم بمالید. این کار می تواند تورم را کاهش دهد.

تورم پس از کشیدن

تورم پس از کشیدن دندان عقل اغلب اتفاق می افتد. در واقع می توانید انتظار داشته باشید که یک طرف صورت به طور قابل توجهی متورم شده و ظاهری پف کرده به صورت شما ببخشد. در اینجا آنچه می توانید برای کاهش تورم دندان عقل پس از کشیدن انجام دهید، آورده شده است.

 • شستشوی دهان خود را با محلول آب نمک به شرح بالا ادامه دهید. با این حال حداقل 24 تا 48 ساعت قبل از استفاده از محلول نمکی پس از کشدن دندان صبر کنید.
 • برای کاهش تورم از قرص های ضد التهاب یا بدون نسخه استفاده کنید. ممکن است برای کنترل درد نیز به آن نیاز داشته باشید.
 • تا آنجا که ممکن است دهان خود را تمیز نگه دارید. این امر مهم است زیرا عدم رعایت نکات بهداشت دهان و دندان به خوبی، باعث رشد باکتری در دهان می شود که خود عامل ایجاد تورم است.
 • برای کاهش تورم از کمپرس سرد مطابق توضیحات بالا استفاده کنید.
 • از محکم مسواک زدن خودداری کنید چرا که می تواند به لثه ها آسیب برساند و منجر به تورم بیشتر شود.

برای کاهش ورم دندان عقل در کوتاه ترین زمان ممکن این نکات را رعایت کنید. به خاطر داشته باشید معمولاً پیش از و پس از کشیدن دندان عقل، تورم ایجاد می شود. با این حال علائمی مانند درد و خونریزی باید پس از کشیدن دندان برطرف شود. اگر این اتفاق نیفتاد توصیه می شود با دندانپزشک خود تماس بگیرید و دوباره دندان عقل خود را بررسی کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید