به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
علائم نشان دهنده پوسیدگی دندان

علائم نشان دهنده پوسیدگی دندان

مهمترین علائم نشان دهنده پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامت دندان است که هم کودکان و هم بزرگسالان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین یکی از قابل پیشگیری‌ترین مشکلات سلامت دهان و دندان است. بهداشت خوب دهان و دندان بخش مهمی از پیشگیری از پوسیدگی دندان است. در این مقاله با علائم مختلف پوسیدگی دندان و روش‌های پیشگیری از آن آشنا می‌شوید.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان آسیبی است که در سطح یا مینای دندان رخ می‌دهد. معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های دهان اسیدهایی می‌سازند که شروع به فرسایش مینای دندان می‌کنند.

مهمترین علائم پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان متفاوت است، که ممکن است تعجب‌آور باشد، به خصوص اگر فکر می‌کنید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت می‌کنید. علائم زیر علائم پوسیدگی دندان است که باید مراقب آن‌ها بود:

لثه‌هایی که متورم شده یا خون‌ریزی می‌کنند

هنگامی که لثه‌های شما تحریک، حساس یا حتی درد می‌کنند، ممکن است لثه‌های شما متورم شده یا خون‌ریزی با دلیل ناشناخته داشته باشند. التهاب لثه: التهاب لثه با علت عفونت باکتریایی، یکی از شایع‌ترین علل خونریزی لثه است. اکثر مردم نمی‌دانند که چه زمانی به التهاب لثه مبتلا هستند و زمانی که این باکتری‌ها تجمع پیدا می‌کنند، شروع به تولید اسیدهایی می‌کنند که به مینای دندان حمله می‌کند که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

علائم نشان دهنده پوسیدگی دندان

فشار روی دندان‌ها

گاهی اوقات ممکن است هنگام گاز گرفتن غذا احساس درد یا فشار کنید. همچنین شرایطی وجود دارد که در آن کمی درد یا ناراحتی در اطراف دهان خود احساس می‌کنید. اگر این فشار و درد ادامه‌دار شد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

حساسیت دندان‌ها

حساسیت دندان معمولا به صورت حساسیت یا درد در هنگام خوردن یا نوشیدن چیزی گرم یا سرد رخ می‌دهد. گاهی اوقات این امر ممکن است هیچ دردی ایجاد نکند. هنگامی که این حساسیت را در دندان‌های خود احساس می‌کنید، ممکن است در نتیجه فرسایش مینای دندان باشد.

بوی بد تنفس

عادات بد دهانی یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان در پوسیدگی و حفره‌های موجود در دندان است. اگر متوجه بوی نامطبوع دهان شده‌اید که حتی پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز باقی می‌ماند، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ممکن است نشانه احتمالی پوسیدگی دندان باشد.

تغییر رنگ دندان‌ها

تغییر رنگ دندان یکی از علائم ذاتی پوسیدگی دندان است. مصرف بیش از حد تنباکو، داشتن بیماری‌های لثه، برخی غذاها و نوشیدنی‌ها و به‌طور کلی بهداشت نامناسب دهان باعث تغییر رنگ دندان‌ها می شود. تغییر رنگ دندان معمولا نشان‌دهنده عادات بد دندانی است که ممکن است منجر به پوسیدگی دندان شود.

طعمی نامطبوع در دهان

مشکلات دندانی مانند عفونت و عادات بد دندانی ممکن است منجر به طعم بد شود و نشان دهنده علائم هشدار دهنده اولیه پوسیدگی دندان باشد.

نکاتی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

با توجه به انتشارات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در مورد بهداشت دهان و دندان بزرگسالان، بیش از 25 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده پوسیدگی دندانی درمان نشده دارند که اگر درمان نشود، می‌تواند باعث از دست رفتن دندان شود. در اینجا نکات ساده‌ای برای جلوگیری از پوسیدگی دندان آورده شده است:

از خوردن مداوم اسنک بپرهیزید

خوردن اسنک در طول روز می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود. هر بار که اسنک می‌خورید، دندان‌های خود را در معرض قند بیشتری قرار می‌دهید. یک رژیم غذایی متعادل، کم‌قند و غذاهای فرآوری شده، یکی از راه‌های محافظت از دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

غذاها و نوشیدنی‌های سالم مناسب دندان مصرف کنید

شما همان چیزی هستید که می‌خورید! خوب، این برای سلامت دندان نیز صدق می‌کند. یک دهان سالم نیاز به خوردن غلات کامل به جای غلات تصفیه شده، نان کم‌قند و میوه‌ها و سبزیجاتی مانند سیب، سبزیجات برگدار مانند اسفناج، کاهو و کلم پیچ دارد. همچنین، آب نه تنها بهترین نوشیدنی برای بدن شما، بلکه برای دندان های شما نیز می‌باشد.

به صورت منظم مسواک زده و نخ دندان بکشید

مسواک زدن منظم دندان‌ها با خمیر دندان حاوی فلوراید یکی از موثرترین راه‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. نخ دندان کشیدن منظم برای تمیز کردن میان دندان‌ها این فرآیند را تکمیل می‌کند.

علائم نشان دهنده پوسیدگی دندان

دهان خود را هیدراته نگه دارید

آب لبخند شما را بهبود می‌بخشد. نوشیدن آب برای هیدراته نگه داشتن دهان به دندان‌های شما کمک می‌کند سالم و قوی بمانند. آب به از بین بردن خشکی دهان و مرطوب نگه داشتن دهان کمک می‌کند و از تولید اسیدهای زیادی توسط کلونی باکتری‌ها جلوگیری می‌کند که مینای دندان را فرسایش می‌دهد و منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. همچنین نوشیدن آب حاوی فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

از تنباکو بپرهیزید

پوسیدگی دندان در افرادی که سیگار می‌کشند بیشتر است. بیش از 40 درصد از بزرگسالان بین 20 تا 64 سال که در حال حاضر سیگار می‌کشند، پوسیدگی دندان درمان نشده دارند.

غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند را کاهش دهید

قندها ارتباط مستقیمی با پوسیدگی دندان دارند. وقتی قندها، چه خام یا فرآوری شده در غذاها و نوشیدنی‌ها، با بزاق و باکتری‌های دهان ترکیب شوند، پلاک ایجاد می‌کنند. این ترکیب اسیدهایی را تشکیل می‌دهد که وقتی روی دندان باقی می‌ماند مینای دندان را تجزیه می‌کند. با به حداقل رساندن مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین می‌توانید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

مطلب آیا شکر باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟ را پیشنهاد می‌کنیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید