به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
آیا شکر باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

آیا شکر باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

آیا شکر موجب پوسیدگی دندان می‌شود؟

آیا پوسیدگی دندان توسط شکر یک افسانه است؟ یا تنها بهانه‌ای است که والدین برای ترساندن کودکان از افراط در مصرف آب نبات و شکلات استفاده می‌کنند؟

ما به‌عنوان والدین، می‌خواهیم انتخاب‌های خوبی برای فرزندانمان داشته باشیم و شاید هر چند وقت یک‌بار همه نه‌ها را با چند بله متعادل کنیم.

پوسیدگی دندان چیست؟

حفره که پوسیدگی دندان نیز نامیده می‌شود، سوراخی در دندان است که در آن مینای دندان به دلیل پوسیدگی شکسته شده است. پوسیدگی زمانی ایجاد می‌شود که پلاک (یک باکتری چسبنده که به طور طبیعی در فرآیند گوارش تشکیل می شود) روی دندان ایجاد می‌شود.

وقتی آن پلاک برای مدت طولانی باقی بماند، می‌تواند باعث پوسیدگی و ایجاد حفره شود. در صورت عدم درمان، پوسیدگی می‌تواند سوراخی را از طریق دندان ایجاد کند و انتهای عصب را در معرض درد قرار دهد. همچنین می‌تواند نیاز به درمان ریشه دندان را ایجاد کند یا حتی منجر به از دست دادن دندان شود.

آیا شکر موجب پوسیدگی دندان می‌شود؟

خیر، شکر باعث ایجاد پوسیدگی نمی‌شود، باکتری‌ها باعث ایجاد پوسیدگی می‌شوند. اما هضم قند باعث ایجاد باکتری می‌شود که اگر به درستی مدیریت نشود، نه تنها منجر به پوسیدگی، بلکه به بیماری لثه و حتی ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود.

هر زمان که ما غذا می خوریم، اسیدهایی توسط بدن ما ایجاد می شود تا غذا را تجزیه کند و به هضم کمک کند. این اسیدها دندان‌های ما را از مواد معدنی تهی می‌کنند. خوشبختانه، دندان‌های ما با مسواک زدن دندان‌ها، نوشیدن آب فلوئوردار و حتی بزاق خود دوباره معدنی می‌شوند. نتیجه نهایی؟ تا زمانی که مراقبت مناسب برای کاهش حضور باکتری‌هایی که باعث ایجاد پوسیدگی می‌شوند، انجام شود، زیاده‌روی در برخی از غذاهای شیرین مشکلی ندارد.

ممانعت از پوسیدگی

برای جلوگیری از پوسیدگی، لازم نیست قند را کنار بگذارید، اما باید مراقب بهداشت دهان باشید. به خصوص بعد از تعطیلات. هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان، انجمن دندانپزشکی آمریکا مسواک زدن دندان‌های خود را دو بار در روز، نخ کشیدن و شستشوی روزانه با دهانشویه، استفاده از آدامس‌های بدون قند میان وعده‌های غذایی و حداقل دو بار در سال مراجعه به دندانپزشک را توصیه می‌کند.

آیا شکر باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

تشویق کودکان به خوردن آب نبات کمتر می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند، اما فواید دیگری نیز برای سلامتی دارد. ایجاد شیوه‌های خوب بهداشت دندان در کودکان یک راه پیشگیرانه برای کمک به کاهش نگرانی‌های سلامتی آینده، از جمله بهبود سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به دیابت، سرطان، سکته مغزی و موارد دیگر است. زیاده روی در مصرف شکر و قند، فقط برای دندان مضر نیست.

کلینیک دندانپزشکی لبخند سپید، با پرسنل مجرب و تجهیزات کامل، آماده خدمت رسانی در زمینه زیبایی و درمان دندان‌های شما است. می‌توانید بدون درد، با متد دندانپزشکی در بیهوشی ، دندان‌های خود را درمان و یا زیبا کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید