به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
اثرات خروپف بر دهان و دندان

اثرات خروپف بر دهان و دندان

اثرات خروپف بر سلامت دهان و دندان

اگر از خروپف رنج می برید، وقت آن رسیده که به دندانپزشک خود مراجعه کنید. چه خروپف یک اختلال معمولی خواب باشد و چه هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتد، مهم است که برای جلوگیری از عوارض حاصله در پی درمان باشید.

خروپف چیست؟

خروپف به دلیل ارتعاشات موجود در راه هوایی ناشی از بافت های نرم گلو ایجاد می شود. در زمان خواب این بافت ها شل می شوند و تون عضلانی خود را از دست می دهند و باعث می شود صدای خروپف یا تند نفس کشیدن ایجاد شود.

خروپف امری شایع است اما اگر یک مشکل دائمی باشد، یک وضعیت طبیعی در نظر گرفته نمی شود. این نشانه محدود بودن راه هوایی است که می تواند منجر به انواع مشکلات دهانی و سلامتی دیگر شود. از آنجایی که هنگام خروپف، دهان تمایل به باز شدن دارد، ممکن است خشکی دهان رخ دهد. ممکن است این موضوع باعث کاهش تولید اسلاویا شود. از این رو، پوسیدگی دندان، بوی بد دهان، عفونت ها، بیماری های لثه و زخم های دهان محتمل است که رخ دهند.

اثرات خروپف بر دهان و دندان

 

دلایل اصلی خروپف چیست؟

خروپف می تواند ناشی از عوامل محیطی و داخلی باشد. مواردی که کام نرم ضخیم است یا در موقعیت پایین قرار دارد، از جریان طبیعی هوا جلوگیری شده و باعث ایجاد لرزش در پشت گلو می شود. این موضوع اغلب در افرادی که از چاقی رنج می برند رایج است.

مشکلات بینی که ناشی از سرماخوردگی است نیز می تواند باعث بروز خروپف شود برخی از افراد هنگامی که راه تنفسشان با دراز کشیدن به پشت مسدود می شود خروپف می کنند زیرا این وضعیت راه هوایی را باریک می کند و زبان به عقب می افتد که می تواند راه هوایی را مسدود کند.

نشانه های خروپف چیست؟

چگونه متوجه می شوید که خروپف می کنید؟ جدا از سر و صدای واضحی که ممکن است همسر یا یکی از اعضای خانواده شما بشنود و این واقعیت که ممکن است خواب های ناآرام داشته باشید، چند نشانه دیگر وجود دارد که نشان می دهد ممکن است بر اساس مشکلات و سلامت دهان و دندان ها خروپف می کنید.

هنگامی که خروپف مربوط به کمبود اکسیژن یا کاهش جریان هوا باشد، مغز به فک سیگنال می‌دهد که دندان‌ها را فشار داده و یا عمل دندان قروچه را انجام دهد. این امر می تواند باعث تحلیل لثه، ترک خوردگی دندان ها و آسیب به مینای دندان شود.

برای جلوگیری از خروپف چه اقدامات احتیاطی می توانید انجام دهید؟

اقدامات پیشگیرانه ای در شیوه زندگی وجود دارد که می توانید برای کاهش خروپف خود انجام دهید:

از یک بالش برای جلوگیری از غلتیدن روی پشت خود استفاده کنید.

از بالش‌ها برای نگه داشتن قسمت بالایی بدن در هنگام خواب استفاده کنید تا محدودیت‌ های جریان هوا را کاهش دهید.

برای بهبود مشکلات گوارشی که منجر به خروپف می شود، از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

قبل از خواب از مصرف الکل و آرام بخش های بدون نسخه خودداری کنید.
ورزش منظم می تواند به بهبود مشکلات تنفسی و حفظ وزن متعادل کمک کند.

درمان های موجود برای حل مشکل خروپف

اگر خروپف بر خواب یا توانایی های تنفسیتان تأثیر می گذارد، خدمات دندانپزشکی را در نظر بگیرید. دستگاه‌ های دهانی سفارشی برای تغییر موقعیت فک به منظور باز نگه داشتن راه هوایی وجود دارد که به کاهش این وضعیت کمک می‌ کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید