به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

 • Info@sepident.com
 • 09120549568
 • 02177938281
آیا بیهوشی در دندانپزشکی برای شما مناسب است؟

آیا بیهوشی IV در دندانپزشکی برای شما مناسب است؟

آیا بیهوشی ملایم IV دندانپزشکی برای شما مناسب بوده و می‌توانید انجام دهید؟

اضطراب دندانی می‌تواند مانع بزرگی برای مراقبت از دندان‌‌های شما ایجاد کند. طبق گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا، تقریبا 22 درصد از مردم به دلیل ترس از دندانپزشک از ویزیت‌‌های دندانپزشکی خود صرف نظر می‌کنند. خوشبختانه، دندانپزشکی مدرن چندین راه حل برای یافتن آرامش در صندلی دندانپزشکی ارائه می‌دهد. بیهوشی در دندانپزشکی تنها یکی از آن گزینه‌‌ها برای کاهش اضطراب شما است. دریابید که آیا آرام بخش مورد استفاده برای شما مناسب است یا خیر.

جهت دریافت مشاوره در زمینه بیهوشی در دندانپزشکی با کلینیک لبخند سپید تماس بگیرید.

بیهوشی ملایم دندانپزشکی IV چیست؟

بیهوشی ملایم دندانپزشکی IV به عنوان نوعی آرام ‌بخشی آگاهانه عمل می‌‌کند تا به شما کمک کند در طول ویزیت خود احساس آرامش کنید. این روش شما را به طور کامل به خواب نمی‌‌برد، اما باعث می‌‌شود از محیط اطراف خود کمتر آگاه شوید؛ از جمله هر کاری که دندانپزشک ممکن است با دهان شما انجام دهد یا نکند. این بدان معناست که شما همچنان می‌توانید به دستورات شفاهی یا تکان دادن ملایم پاسخ دهید و برای تنفس نیازی به کمک ندارید. برخلاف سایر اشکال آرام ‌بخشی که استنشاقی هستند (مانند اکسید نیتروژن) یا به شکل قرص مصرف می‌‌شوند، بیهوشی ملایم دندانپزشکی را به صورت وریدی، یعنی از طریق ورید، تجویز می‌‌کند.

آیا بیهوشی در دندانپزشکی برای شما مناسب است؟

آرام بخش IV مزایای متعددی دارد

 • به سرعت شروع به کار می‌کند و شما حداقل در طول عمل درد احساس نمی‌کنید.
 • دندانپزشک می‌تواند موارد حیاتی شما را کنترل کند و به راحتی دوز را تنظیم کند.
 • یک دوره طولانی فراموشی ایجاد می‌کند، بنابراین وقتی از خواب بیدار می‌شوید اصلا این روش را به خاطر نمی‌آورید.
 • به شما امکان می‌دهد برای مدت طولانی تری همکاری کنید، بنابراین دندانپزشک شما می‌تواند چندین روش را تنها با یک نوبت انجام دهد.

چگونه برای آرام بخشی IV آماده شویم

از آنجا که برخی از توانایی‌‌های ذهنی خود را از دست خواهید داد، باید بیشتر از یک ویزیت معمولی دندانپزشکی برای آرام بخشی IV آماده شوید. در اینجا مواردی که می‌توانید قبل، در طول و بعد از آرام بخشی IV خود انتظار داشته باشید آورده شده است:

قبل از شروع

دندانپزشک شما دستورالعمل‌‌های صریح را قبل از ویزیت ارائه می‌دهد. معمولا این موارد شامل توصیه‌‌هایی برای پوشیدن لباس راحت، اجتناب از خوردن یا نوشیدن 6 تا 8 ساعت قبل از آرام بخشی و قطع مصرف برخی داروها (مگر اینکه قبلا تایید شده باشد) است. شما باید یک تاریخچه پزشکی کامل ارائه دهید و قبل از هر گونه تغییر به دندانپزشک خود هشدار دهید. همچنین، راننده بگیرید تا شما را به ویزیت برساند.

در حین

هنگامی‌که به صندلی دندانپزشکی رسیدید، یک متخصص دندانپزشکی یک IV را در دست یا بازوی شما وارد می‌کند. اگر به داروهای دیگری نیاز دارید (مانند داروهای ضد درد، ضد التهاب یا استروئیدها) معمولا این داروها را نیز از طریق IV دریافت خواهید کرد. دندانپزشک نبض، تنفس و فشار خون شما را در طول عمل کنترل می‌کند تا هرگونه واکنش نامطلوب را تحت نظر داشته باشد. شما باید بلافاصله احساس آرامش کنید و از هر گونه مناظر، بو یا صدا بی خبر باشید.

بعد

بعد از عمل ممکن است تا چند ساعت کمی احساس خواب آلودگی کنید. راننده شما هر دستورالعمل بعد از عمل را از دندانپزشک دریافت می‌کند و شما را به خانه می‌برد. شما باید برای 24 ساعت آینده استراحت کنید و از فعالیت‌‌های شدید، داروهای تایید نشده، الکل، کار با ماشین آلات سنگین یا تصمیم گیری‌‌های مهم زندگی خودداری کنید. عوارض آرام بخش نادر است اما در صورت مشکوک شدن به هر گونه مشکل فورا با دندانپزشک تماس بگیرید.

آیا شما کاندید خوبی برای آرام بخشی IV هستید؟

قبل از اینکه دندانپزشک کار شما را برای آرام بخشی IV برنامه ریزی کند، یک ارزیابی سلامت شامل بررسی تاریخچه پزشکی و مصرف دارو انجام خواهید داد. بیمارانی که مسن تر هستند یا ملاحظات پزشکی قابل توجهی دارند ممکن است ابتدا نیاز به مشاوره با پزشک مراقبت‌‌های اولیه یا متخصص پزشکی خود داشته باشند. به طور معمول، کاندیدهای خوب برای آرام بخشی IV عبارتند از:

 • کسانی که اضطراب دندانی متوسط تا زیاد دارند
 • اشخاصی که به کار دندانپزشکی دردناک تری نیاز دارند
 • کسانی که رفلکس تهوع قوی دارند
 • اشخاصی که به روش‌‌های طولانی تر یا چندگانه نیاز دارند

در نهایت، دندانپزشک شما بهتر می‌داند که آیا آرام بخش IV برای شما مناسب است یا خیر. با این حال، توانایی ارائه آرام بخش IV نیاز به آموزش بیشتر دارد، بنابراین با مطب دندانپزشکی خود مشورت کنید تا ببینید چه چیزی در دسترس است. اگر اضطراب دندانی شما را از دریافت درمان مورد نیاز باز می‌دارد، گزینه‌‌های در دسترس خود را برای درمانی آرام و راحت از دهان بشناسید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید