به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
مسواک می‌زنم! پس چرا هنوز هم پوسیدگی دندان دارم؟

مسواک می‌زنم! پس چرا هنوز هم پوسیدگی دندان دارم؟

دو بار در روز مسواک می‌زنم پس چرا هنوز هم پوسیدگی دندان دارم؟

مسواک می‌زنم چرا پوسیدگی دندان دارم ؟

بسیاری از مردم در طول همه‌گیری کووید-۱۹ سعی در ایجاد عادات بهتری داشته‌اند، از جمله خوردن سالم‌تر، ورزش بیشتر، خود اندیشی و موارد دیگر. با این حال، ما هنوز بیماران زیادی داریم که می‌آیند و می‌پرسند…

دو بار در روز مسواک می‌زنم پس چرا هنوز هم پوسیدگی دندان دارم؟

در حالی که پاسخ به این سوال برای همه یکسان نیست، هنوز برخی از اصول کلی در مورد پوسیدگی دندان وجود دارد که ما با بیمارانمان در میان می‌گذارم که می‌تواند به رفع این نگرانی کمک کند:

  1. پوسیدگی چگونه ایجاد می‌شود؟
  2. چگونه می‌توانید به رساندن مواد معدنی به دندان‌های خود کمک کنید؟
  3. بهترین زمان از روز برای مسواک زدن چه زمانی است؟

پوسیدگی دندان چگونه ایجاد می‌شود؟

تمام دندان‌‌های ما از مواد معدنی تشکیل شده‌اند. هر زمان که غذاهای شیرین یا نشاسته‌ای می‌خورید یا می‌نوشید، باکتری‌های موجود در پلاک روی دندان‌ها شروع به تولید اسید می‌کنند، سپس این اسید مینای دندان (یا لایه محافظ روی دندان‌ها) را می‌خورد. هنگامی که دهان شما به زیر PH بحرانی می‌رسد و اسیدی‌تر می‌شود، دندان‌ها شروع به از دست دادن مواد معدنی طبیعی روی دندان‌ها می‌کنند.

حدود 30 تا 60 دقیقه بعد از خوردن یا آشامیدن طول می‌کشد تا PH دهان به حالت عادی بازگردد. با این حال، اگر به دهان خود زمان کافی برای بهبودی پس از خوردن یا نوشیدن ندهید و چیز دیگری حاوی قند یا نشاسته مصرف کنید، این روند دوباره شروع می‌شود و اسید به وسیله پلاک روی دندان‌های شما تشکیل می‌شود.

مسواک می‌زنم! پس چرا هنوز هم پوسیدگی دندان دارم؟

به عنوان مثال، نوشیدن یک قوطی نوشابه در 10 دقیقه بسیار بهتر از نوشیدن آن در طول یک ساعت است، زیرا دهان شما فقط به مدت 10 دقیقه در معرض این نوشیدنی اسیدی قرار می‌گیرد تا 60 دقیقه مکرر. هرچه زودتر دندان‌های شما بتوانند فرآیند معدنی سازی مجدد را شروع کنند، بهتر است.

اگر نیاز به معاینه و مشاوره حرفه‌ای برای درمان و زیبایی دندان خود دارید؟ از کلینیک لبخند سپید کمک بگیرید! دندانپزشکی با بیهوشی را با ما تجربه کنید! روشی درمانی بدون درد!

چگونه می‌توانید به رساندن مواد معدنی به دندان‌های خود کمک کنید؟

بزاق دوست ماست! بزاق کمک بزرگی برای محافظت از دندان‌های ما است. به عنوان یک بافر طبیعی برای ذرات مضر عمل می‌کند و به دفع آنها کمک می‌کند. همان مواد معدنی موجود در دندان‌های ما در بزاق نیز وجود دارد، بنابراین بعد از غذا خوردن، بزاق به اضافه کردن کلسیم و فسفات به دندان‌ها کمک می‌کند.

با این حال، گاهی اوقات این کافی نیست و از فلوراید باید استفاده کرد. با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید یا نوشیدن آب لوله کشی حاوی فلوراید، این خواص مفید خود را در بزاق شما قرار می‌دهند و به محافظت از دندان‌های شما کمک می‌کنند.

در نتیجه، دفعه بعد که دندان‌هایتان از شکر و اسید موجود در آبمیوه‌ای که می‌نوشید یا کلوچه‌هایی که خورده‌اید بهبود می‌یابند، دندان‌های شما می‌توانند از این مواد معدنی فلوراید موجود در بزاقتان برای ایجاد مینای قوی‌تر و مقاوم‌تر در برابر پوسیدگی استفاده کنند.

بهترین زمان از روز برای مسواک زدن چه زمانی است؟

همه ما می‌دانیم که مسواک زدن دو بار در روز مهم است. اما دقیقا چه زمانی در روز باید مسواک بزنیم؟ در حالی که خواب هستید، باکتری‌های ایجاد کننده پلاک در دهان شما تکثیر می‌شوند. مسواک زدن اول صبح می‌تواند با از بین بردن این پلاک و باکتری مفید باشد.

مسواک زدن در صبح نیز کمک می‌کند چرا که فلوراید را قبل از خوردن اولین وعده غذایی در روز وارد دهان شما می‌کند. می‌توانید به پاکسازی دهانتان از باکتری‌هایی که در طول شب تکثیر شده‌اند کمک کنید، که به کاهش تعداد ذرات مولد اسید از صبحانه شما کمک می‌کند!

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید بعد از غذا مسواک بزنید، حتما حداقل 30 دقیقه قبل از مسواک زدن صبر کنید. اگر بلافاصله پس از اتمام غذا مسواک بزنید، ممکن است مواد معدنی مفید موجود در بزاق خود را از بین ببرید. اگر بعد از خوردن غذا به شستشو نیاز دارید، نوشیدن آب یا جویدن آدامس بدون قند می‌تواند به افزایش جریان بزاق کمک کند تا بتواند وظیفه خود را در حفظ سلامت دندان‌های شما انجام دهد.

علاوه بر این، اطمینان از مسواک زدن قبل از رفتن به رختخواب در شب، می‌تواند هرگونه مواجهه طولانی مدت با اسید را در هنگام خواب محدود کند. به طور کلی، مهم است که دو بار در روز مسواک بزنید تا به حذف باکتری‌ها و ذرات مضر از دهان شما کمک کند. با این حال، می‌توانید با مسواک زدن پس از خواب بیدار شدن و پیش از خوابیدن، روال خود را ارتقا دهید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید