به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

 • Info@sepident.com
 • 09120549568
 • 02177938281
چگونه بفهمید که به درمان ریشه دندان نیاز دارید

آیا شما به درمان ریشه دندان نیاز دارید؟

چگونه بفهمید که به درمان ریشه دندان نیاز دارید

درست است! ریشه‌های دندان بدترین شهرت را در میان بیماری‌های دهان و دندان دارند، اما درمان ریشه دندان امروزی همچون گذشته دردناک نیست. هیچ کس بیماری ریشه دندان نمی‌خواهد، اما متاسفانه مشکلاتی که منجر به بیماری ریشه دندان می‌شوند به خودی خود برطرف نمی‌شوند، بنابراین مراجعه به دندان‌پزشک ضروری است.

به همین دلیل است که کمی دانش از ریشه دندان بسیار مهم است. دانستن اینکه آیا به درمان ریشه دندان نیاز دارید یا نه اولین و بهترین گام برای تسکین دندان درد و نجات دندان طبیعی است.

درمان ریشه دندان چیست؟

این روش درمان، دندان آسیب دیده را ترمیم و نجات می‌دهند. زمانی انجام می‌شود که پالپ، رگ‌های خونی و اعصاب داخل دندان عفونی شده یا آسیب ببیند. این آسیب می‌تواند ناشی از ترک خوردگی دندان، حفره عمیق، درمان مکرر دندان یا بر اثر ضربه باشد. اصطلاح ریشه دندان از تمیز کردن کانال‌های داخل ریشه دندان می‌آید.

چگونه بفهمید که به درمان ریشه دندان نیاز دارید

آنچه می‌توانید از این نوع درمان انتظار داشته باشید:

 1. بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن دندان.
 2. یک سوراخ از بالای دندان به سمت پالپ عفونی ایجاد می‌شود.
 3. پالپ آلوده از ریشه‌ها خارج شده و با یک ضد عفونی کننده، ناحیه تمیز می‌شود.
 4. ریشه‌ها با ماده لاستیکی به نام گوتاپرکا پر می‌شوند که به عاری کردن ناحیه از عفونت یا آلودگی ریشه‌ها کمک می‌کند.
 5. دندان تا زمانی پر می‌شود که بتوان یک تاج روی آن قرار داد.

درد درمان ریشه دندانها (چندان هم بد نیست)

بسیاری از افراد به دلیل ترس از درد، از درمان اجتناب می‌کنند. در واقع هر دردی که افراد از ریشه دندان تجربه می‌کنند، ناشی از دندان عفونی است. این روش درمان به خودی خود بدون درد است. ریشه‌های دندان در طول زمان به شدت بهبود یافته و بر خلاف تصور عمومی، درمان ریشه دندان دردناک‌تر از پر کردن نیست.

اگر پس از درمان، درد دارید، معمولا 12 تا 24 ساعت بعد از عمل این درد به اوج خود می‌رسد. در دو شب اول هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید و از داروهای مسکنی که دندانپزشک شما توصیه می‌کند استفاده کنید.

عوارض درمان ریشه دندانها

مراقب این علائم باشید:

 • درد شدید دندان هنگام جویدن یا با فشار وارده
 • حساسیت طولانی مدت و دردناک به دمای سرد یا گرم
 • جوش سفید، زرد یا قرمز مداوم یا تکرار شونده روی لثه
 • تغییر رنگ یا تیره شدن دندان
 • تورم و حساسیت در لثه‌های مجاور

چگونه بفهمید که به یک درمان ریشه دندان نیاز دارید؟

علائم همیشه وجود ندارد. به همین دلیل مهم است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می‌تواند هر گونه علائمی را شناسایی کرده و با اشعه ایکس پوسیدگی را مشخص کند. بدون درمان، بافت اطراف دندان عفونی می‌شود و ممکن است آبسه ایجاد شود.

این روش درمان چه مدت طول می‌کشد؟

برخی از دندانپزشکان در یک ویزیت درمان را انجام می‌دهند. دیگران برای درمان دو یا سه ویزیت خواهند داشت. و برخی دیگر شما را به متخصص اندودنتیست ارجاع می‌دهند (دندانپزشکی که در درمان‌های ریشه دندان تخصص دارد). بسته به تعداد ریشه‌هایی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، این روش درمان می‌تواند از 30 تا 90 دقیقه در هر ویزیت طول بکشد.

اجازه ندهید ترس شما از درمان ریشه دندان مانع از حفظ دندان‌هایتان شود!

نیاز به درمان و مشاوره زیبایی دندان دارید؟ تا حالا دندانپزشکی در خواب را تجربه کرده‌اید؟ این خدمات با تجهیزات کامل و پرسنل حرفه‌ای در کلینیک دندانپزشکی لبخند سپید منتظر شما هستند!

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید