به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
کرم خوردگی دندان؟ چه کاری باید انجام دهم؟

اگر دچار کرم خوردگی دندان شدید چه کاری باید انجام دهید؟

کرم خوردگی دندان؟ چه کاری از دستم بر می آید؟

با تشخیص بیش از 3 میلیون کرم خوردگی دندان در سال در ایالات متحده، اگر شما یا فرزندتان کرم خوردگی دندان دارید، تنها نیستید. کرم خوردگی دلیل شماره یک غیبت کودکان در مدرسه است و Today.com گزارش داد که 90% بزرگسالان، در برحه‌ای از زندگیشان با کرم خوردگی دست و پنجه نرم کرده‌اند. اگر اخیرا به شما گفته‌اند  که کرم خوردگی دارید سوال بعدی شما این خواهد بود که «چه کاری از دستم بر می‌آید؟»

پاسخ این سوال بستگی به شدت کرم خوردگی خواهد داشت. در مواردی که کرم خوردگی زود تشخیص داده می‌شود، دندانپزشکتان رویه پر کردن دندان را در پیش خواهد گرفت و درباره انواع مختلف پر کردن دندان با شما گفتگو می‌کند.

کرم خوردگی دندان؟ چه کاری باید انجام دهم؟

رویه پر کردن دندان

در هنگام پر کردن یک دندان، دندانپزشک با استفاده از بی حسی موضعی شروع به کار می‌کند تا اطراف دندان را بی حس کند و به این ترتیب درد را کاهش دهد یا آن را از بین ببرد. دندانپزشک، دندان را از باقی دندان‌ها مجزا می‌کند تا از هرگونه آلودگی پیشگیری به عمل بیاورد و آن را به وسیله نوعی حفاظ یا وسیله دندانپزشکی خشک نگه می‌دارد.

دندانپزشک سپس ناحیه کرم خورده دندان را به وسیله ابزاری که به صورت خاص برای شدت کرم خوردگی و جای دندان در دهان طراحی شده است، از بین می‌برد. این امر می‌تواند شامل استفاده از لیزر، مته دندانپزشکی یا ابزار سایش هوا (air abrasion instrument) باشد که دندانپزشک برای استفاده از هر کدام آموزش بسیاری دیده است.

به محض اینکه کرم خوردگی از بین برده شد، دندانپزشک با پاک کردن تمامی آن برای اینکه در آینده عواملی همچون باکتری، کرم خوردگی یا دبری‌ها ایجاد مشکل نکنند، آماده پر کردن دندان می‌شود. دندانپزشک مواد پر کردن دندان را به کار می‌بندد که ممکن است احتیاج به نور خاصی برای درمان یا سفت کردن محصول داشته باشد . در قدم پایانی پروسه پر کردن دندان، دندانپزشک نحوه گاز زدن شما را آزمایش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که در سطح مناسبی است و همچون دندان‌های دیگر شما صاف است.

انواع پر کردن

تعداد بسیاری از مواد وجود دارد که دندانپزشک شما می‌تواند برای پر کردن دندان استفاده کند. در زیر لیستی از انواع پر کردن آورده شده است.

آمالگام دندانی (نقره)

این نوع از پر کردن بیش از یک قرن است که مورد استفاده قرار گرفته و شامل ترکیبی از فلزات من جمله جیوه، قلع، مس، نقره و روی می‌باشد. با دوام و ماندگار است و همچنین کم قیمت ترین گزینه برای پر کردن. به دلیل اینکه رنگ تاریک فلزی دارند بیشتر بیماران و دندانپزشکان ترجیح می‌دهند از موادی با رنگ دندان استفاده کنند.

کرم خوردگی دندان؟ چه کاری باید انجام دهم؟

 

به دلیل اینکه این نوع از مواد پر کردن دندان حاوی جیوه می‌باشند که ماده‌ای سمی شناخته شده می‌شود، نگرانی‌‌ها درباره استفاده از آنها و ارتباطشان با بیماری، نگرانی‌‌ها را افزایش داده است.

هرچند ADA (انجمن دندانپزشکی آمریکا) به مانند دیگر سازمان‌های سلامتی عمومی، رسما اعلام کرده‌اند که شواهد کافی برای اثبات این موضوع که پر کردن دندان با آمالگام موجب هرگونه آسیبی به بیمار می‌شود، وجود ندارد. مقدار جیوه‌ای که که در ترکیب با دیگر فلزات استفاده می‌شود آلیاژ پایداری را به وجود می‌آورد و در میلیون‌‌ها پروسه پر کردن دندان بدون هیچ خطری استفاده شده است.

طلا

طلا مدتهاست که بخاطر قدرتش شناخته می‌شود. در حالی که طلا از دیگر گزینه‌های پر کردن بادوام‌تر است اما از باقی نیز گرانتر است.

برخی دیگر از معایب استفاده از طلا به جز گران بودن (و اینکه شرکت‌‌های بیمه مایل به پرداخت برای استفاده از طلا نیستند) شامل قابل مشاهده بودن و داشتن پتانسیل شوک گالوانیک می‌شود دیده که درد شدید موقتی را هنگامی که در کنار پر کردن با نقره یا تعاملی با بزاق دهان پیش می‌آید، به وجود می‌آورد. هر دو پدیده نادر هستند. اما، اگر قصد دارید زمان کمتری را روی صندلی دندانپزشکی بگذرانید و مخالفتی با خرج کردن پول ندارید، طلا گزینه بادوامی است.

مواد کامپوزیت

کامپوزیت از ترکیبی از پودر شیشه و رزین اکریلیک ساخته شده است. پر کردن دندان با کامپوزیت از آنجا که با رنگ طبیعی دندان هماهنگ می‌شود، بسیار نامحسوس هستند، به خصوص در مقایسه با جایگزین‌‌های فلزی، طلا و آمالگام، مشهورتر شده است.

هرچند نسبت به ترکیبات فلزی کم دوامتر هستند و ریز ریز می‌شوند. با این حال، به دلیل اینکه با دندان پیوند ایجاد می‌کنند، می‌توانند پشتیبانی بهتری نسبت به دیگر مواد که این کار را نمی‌کنند، فراهم آورند و همچنین احتیاجی چندانی به ساییدن دندان در پروسه پر کردن ندارند.

پرسلن – سرامیک

پر کردن با پرسلن مزیت ظاهر طبیعی‌تر را دارند اما نسبت به پر کردن با مواد فلزی شکننده تر هستند و همچنین گران تر محسوب می‌شوند. عموما نیاز به مراجعه بیش از یک بار به مطب دندانپزشکی وجود دارد چرا که در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و سپس روی دندان شما قرار می‌گیرند.

رزین – شیشه ایونومر

این نوع از پر کردن بیشتر اوقات برای نواحی کوچکتر کرم خوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای مثال برای کودکان یا زیر خط لثه. در مناطق مربوط به جوییدن یا جایی که فشار شدید آورده می‌شود، به دلیل اینکه ظریف هستند، قرار نمی‌گیرند.

اگر در چکاپ بعدی تشخیص داده شد که کرم خوردگی دندان دارید، انواع گوناگونی از پر کردن دندان وجود دارد که می‌توانید در نظر بگیرید. خواهید خواست که با دندانپزشکتان درباره اینکه تصمیم بگیرید کدام یک از انواع پروسه‌‌های پر کردن دندان برای شما بهترین است، صحبت کنید.

جهت دریافت خدمات حرفه ای دندانپزشکی با مجموعه کلینیک دندانپزشکی لبخند سپید ، در تماس باشید. اصلاح طرح لبخند خود را به ما بسپارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید