به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

 • Info@sepident.com
 • 09120549568
 • 02177938281
8 غذایی که اگر دندان‌هایی حساس دارید باید از آن‌ها پرهیز کنید

8 غذایی که اگر دندان‌هایی حساس دارید باید از آن‌ها پرهیز کنید

هشت غذایی که اگر دندان‌هایی حساس دارید باید از آن‌ها پرهیز کنید

حذف برخی از غذاها از منوی غذاییتان (غذای گرم، سرد، شیرین، چسبنده و اسیدی) ممکن است به کاهش حساسیت دندان کمک کند. داشتن دندان‌های حساس امری رایج است: بر طبق گفته آکادمی دندان‌پزشکی عمومی (AGD) حدود 40 میلیون آمریکایی گزارش داده‌اند که هنگام خوردن یا نوشیدن غذاهای گرم، سرد، اسیدی، چسبناک یا شیرین، دردی را در دندان‌های خود احساس می‌کنند. در مطالعه‌ای که روی نزدیک به 800 بیمار در مطب‌های دندان‌پزشکی در شمال غربی ایالات متحده انجام شد، زنان و بزرگسالان و همچنین افرادی که خطوط لثه عقب‌رفته داشتند، بیشترین حساسیت دندانی را گزارش کردند.

اگر نیاز به دندانپزشکی با بیهوشی و بدون درد دارید؟ چرا از خدمات دندانپزشکی لبخند سپید استفاده نمی‌کنید؟

در حالی که غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد می‌توانند باعث دندان درد شوند اما به طور خاص اجتناب از این هشت مورد غذا ممکن است به شما کمک کند که دندان دردتان تسکین پیدا کند:

 1. سودا. جان تی گربیک، دکتر دندان‌پزشک و پروفسور دندان‌پزشکی و مدیر بخش علوم پایه در کالج دندانپزشکی دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، می‌گوید: از سودا که یکی از بدترین نوشیدنی‌ها برای دندان است باید اجتناب کرد چرا که برای دندان‌های حساس ایجاد درد می‌کند. او می‌گوید سودا دو ماده دارد که می‌تواند اعصاب دندان‌های در معرض دید را تحریک کند: شکر و اسید، «بنابراین سودا یک ضربه مضاعف به دندان است».
 2. بستنی. جردن تیلور، دکتر دندان‌پزشک و دندانپزشک همکار با Stonecreek Dental Care در هانتسویل، آلاباما، می‌گوید: بستنی نه تنها سرد است، بلکه دارای قندی است که می‌تواند دندان‌ها را حساس‌تر کند. افرادی که دندان‌های حساس دارند فاقد لایه مینای دندان هستند که به عنوان یک مانع محافظ عمل می‌کند. او می‌گوید: «بدون لایه‌ای از مینا که از اعصاب شما محافظت می‌کند، دمای غذا می‌تواند تشدید شود».
 3. قهوه داغ. غذاهای گرم نیز می‌توانند باعث آسیب زدن به دندان‌های شما شوند و شیرین کردن قهوه داغ با شکر می‌تواند درد را حتی بدتر کند. دکتر تیلور پیشنهاد می‌کند مقداری شیر به قهوه خود اضافه کنید. او می‌گوید که شیر به کاهش دمای قهوه و همچنین اسیدیته آن کمک می‌کند، بنابراین کمتر به دندان‌های شما آسیب می‌رساند.
 4. آبنبات سفت. وقتی دندان‌های حساسی دارید، از آبنبات‌های سفت مانند لالیپاپ صرفه نظر کنید. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، آبنبات نه تنها مملو از قند است و می‌تواند ‌باعث دندان درد شود، بلکه همچنین می‌تواند باعث خرد شدن یا شکستن دندان‌ها شود.
 5. آبنبات چسبناک. این خوراکی‌های شیرین، مانند تافی، کارامل، آبنبات خرسی و …، به ویژه برای افرادی که دارای دندان‌های حساس هستند، مضر می‌باشند. علاوه بر اینکه مملو از قند هستند همچنین می‌توانند به دندان‌هایتان بچسبند. یوجین گمبل، دندان‌پزشک MClinDent، متخصص پریودنتیکس و جراح دهان در بریتانیا می گوید: «غذاهای بسیار شیرین و چسبناک می‌توانند اعصاب عاج دندان را تحریک کنند (شبیه به مینای دندان است اما به آن سختی نیست و دارای سوراخ‌های میکروسکوپی کوچکی است که اعصاب را بیشتر در معرض دید قرار می دهد)».
 6. مرکبات. به گفته آکادمی دندانپزشکی عمومی، آناناس، گریپ فروت، لیمو و لیموترش همگی میوه‌های بسیار اسیدی هستند و اسید می‌تواند دندان‌های شما را حساس‌تر کند. این امر به این دلیل است که مینای دندان از بین می‌رود. به خاطر داشته باشید که هم خوردن این میوه‌ها و هم نوشیدن آب‌میوه می‌تواند باعث حساسیت و دندان درد شود.
 7. گوجه فرنگی. ویکتوریا ویتسمن، دارای مدرک دندان‌پزشکی، از Cosmetic Dental Studios در شهر نیویورک می‌گوید: اگرچه گوجه‌فرنگی منبع خوبی از ویتامین‌ها، به‌ویژه ویتامین C است، اما بسیار اسیدی است، بنابراین اگر دندان‌هایتان حساس هستند، حتما از مصرف آن اجتناب کنید. توجه داشته باشید که سس گوجه فرنگی و همچنین گوجه‌فرنگی خام می‌توانند حساسیت دندان را تحریک کنند.
 8. یخ. دکتر گربیچ می‌گوید: حتی اگر می‌توانید نوشیدنی‌های سرد را تحمل کنید، از جویدن یخ اجتناب کنید. یخ می‌تواند برای دندان‌های حساس مشکل‌ساز باشد، زیرا هم سرد و هم سفت است.

اگر دندان‌های حساسی دارید و علائم بیش از چند هفته ادامه داشت یا غیرقابل تحمل شد، حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید. به گفته بنیاد سلامت دهان، دندان‌های حساس ممکن است نشانه‌ای باشند از یک مشکل سلامتی جدی‌تر مانند پوسیدگی دندان یا آبسه که نیاز به درمان دارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید