به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
10 غذا که برای دندان‌های شما مضر هستند

10 غذا که برای دندان‌های شما مضر هستند

ده غذا که برای دندان‌های شما مضر هستند

این ده غذای مضر چه هستند؟

مهم نیست که چه سنی دارید، پوسیدگی دندان می‌تواند بر همه تاثیر بگذارد. پوسیدگی دندان نتیجه داشتن پلاک به همراه باکتری‌ها است که از قند موجود در رژیم شما تغذیه می‌کنند و در نتیجه موجب پوسیدگی دندان می‌شوند. پوسیدگی دندان به دلیل مصرف قند توسط باکتری‌ها و تبدیل آن به اسید که موجب حل شدن مینای دندان می‌شود رخ می‌دهد. مصرف غذاهای مملو از قند برای دندان‌های شما مضر هستند و موجب پلاک و پوسیدگی دندان می‌شوند.

بیشترین نگرانی‌های شما باید متوجه کدام غذاها باشد؟

عموما غذاهای چسبناک و قندی برای دندان‌های شما مضر خواهند بود. غذاهای چسبناک تمایل دارند تا به مدت بیشتری روی دندان‌ها بچسبند که به باکتری‌ها شانس بیشتری برای آسیب رساندن به دندان‌ها می‌دهد.

همچنین غذاهای اسیدی می‌توانند انتخاب بدی باشند چرا که اسید به طور بالقوه می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند. غذا و نوشیدنی که قندی و اسیدی هستند (همچون نوشابه)، می‌توانند آسیب دوچندانی را به دندان‌ها برسانند.

غذاهای لیست شده در زیر ضرورتا برای دندان‌ها مضر نیستند اما متخصصان توصیه می‌کنند که دندان‌هایتان را مسواک زده، نخ دندان بکشید و پس از مصرف هر یک از اقلام ذکر شده برای جلوگیری از شکل گیری پوسیدگی دندان شستشو دهید.

1. ذرت بو داده

ذرت بو داده جایگزین سالمی برای چیپس است اما دلایل کمی نیز وجود دارد که چرا می‌تواند برای دندان‌ها شما بسیار دردناک باشد. ما معمولا در حین تماشای فیلم از خوردن ذرت بو داده لذت می‌بریم که به باکتری‌ها زمان بیشتری برای آسیب رساندن به دندان‌ها در هنگام تماشای فیلم می‌دهد. بعلاوه مجازا ناممکن است که ذرت بو داده را بدون اینکه میان دندان‌ها گیر کند خورد. آماده استفاده از خلال دندان و کمی آب یا یک نخ دندان خوب پس از خوردن باشید.

10 غذا که برای دندان‌های شما مضر هستند

مطلب “خوردن ذرت بو داده و سلامت دندان” را مطالعه فرمایید.

علاوه بر این اگر تصادفا روی یکی از ذرت‌های بو داده‌ای که خوب بو داده نشده گاز بزنید، در شکستن دندان‌ها بی‌نظیر هستند. اگر مشت مشت ذرت بو داده می‌خورید بیشتر مراقب باشید.

2. کربوهیدرات‌های تصفیه شده

عموما کربوهیدارت‌های تصفیه شده شامل بیشتر غذاهای مورد علاقه کودکان همچون نان سفید، کلوچه، چیپس یا سیب‌زمینی سرخ شده می‌شوند. اینها کربوهیدارت‌های کوچک هستند که به قند تجزیه می‌شوند. همین که این قندها با باکتری‌های درون دهان ترکیب شوند، تخیمر شده و اسید لاکتیک ایجاد می‌کنند که بسیار در فرسودن مینای دندان کارآمد هستند.

نان نرم سفید و رول‌های شام بیشترین تقصیر را برعهده دارند چرا که به راحتی به دندان چسبیده و به باکتری‌ها زمان بیشتری برای ایجاد اسید می‌دهند.

3. میوه‌های خشک شده

اغلب اعتقاد بر این است که چیزهایی همچون کشمش، برگه زردآلو و میوه‌های رول شده نمونه‌هایی سالم و اسنک‌های مغذی بوده که برای دندان بهتر از آبنبات هستند. اما قند یافت شده در این میوه‌ها به دلیل خشک بودن بسیار متمرکز است. بعلاوه بافت جویدنی آنها را در معرض چسبیدن به دندان قرار می‌دهد و به باکتری‌ها زمان بیشتری برای آُیب رساندن به دندان می‌دهد.

10 غذا که برای دندان‌های شما مضر هستند

4. نوشیدنی‌های بدون الکل

تمامی نوشیدنی‌های بدون الکل، چه حاوی شکر باشند و چه نباشند، اسید خواهند داشت. این می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند که می‌تواند منجر به افزایش پوسیدگی و ساییدگی دندان شود. اگر می‌خواهید دندان‌هایتان را سالم‌تر نگاه دارید سعی کنید که از نوشیدنی‌های بدون الکل پرهیز کنید.

به چای شیرین نشده یا آب به عنوان جایگزین عادت کنید. اگر باید یک نوشیدنی غیرالکلی بنوشید از مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف خودداری کنید چرا که اسید مینای دندان شما را نرم کرده و آنها را نسبت به ساییدگی آسیب‌پذیر می‌کند.

5. ترشی‌ها

در غذاهای ترشی شده از سرکه استفاده شده که حاوی اسید است و در فرآیند ترشی انداختن بسیار مهم است. این اسید می‌تواند باعث لکه‌دار شدن و ساییدگی مینای دندان شود. بسیاری از غذاهای ترشی شده حاوی شکر هستند که این نیز موجب پوسیدگی می‌شود.

6. شراب

هر دو شراب سفید و قرمز حاوی اسید فرسایشگر هستند که مینای دندان را دچار ساییدگی می‌کند. همچنین شراب قرمز حاوی ذراتی به نام تانین است که دهان را خشک کرده و بر دندان لکه می‌اندازد.

اگر می‌دانید که قصد دارید شراب بنوشید از پیش دندان‌هایتان را مسواک زده تا به کاهش میزان پلاکی که به دندان می‌چسبد کمک کنید. همچنین باید 30 دقیقه پس از نوشیدن شراب مسواک بزنید تا از مسواک شدن شراب به درون دندان‌ها جلوگیری کنید.

7. مرکبات

مرکبات می‌توانند بخش مهمی از یک رژیم سالم باشند اما هنگامی که بسیار از آنها استفاده می‌کنید، سیتریک اسید موجود در میوه می‌تواند به مینای دندان چسبیده و دندان‌هایتان را نسبت به پوسیدگی آسیب‌پذیر کند. مخصوصا لیمو، لیموترش و گریپ فروت بسیار اسیدی هستند. هنگامی که آبمیوه می‌نوشید سعی کنید از نی استفاده کنید تا مقداری از اسید به دندان‌ها نرسد.

8. سس پاستا

گوجه منبع سالمی از ویتامین‌هاست اما اسیدی است. هنگامی که به همراه پاستا سس قرمز می‌خورید، می‌تواند دو برابر بیشتر به مینای دندان آسیب برساند چرا که اسید موجود در سس دندان‌ها را تجزیه کرده و کربوهیدارت پاستا باکتری‌ها را تغذیه می‌کند که موجب پوسیدگی می‌شود.

9. آبنبات

آبنبات‌ها برای مدتی و تا زمانی که حل شوند در دهان شما باقی می‌مانند. حدود ده دقیقه به طول می‌انجامد تا آبنبات حل شده و مصرف آبنبات هیچ مزیتی برای سلامتی ندارد. چرا که قند زمان زیادی در دهان شما باقی مانده و به باکتری‌ها زمان بسیاری می‌دهد تا به دندان آسیب جدی بزنند. آبنبات همچنین این پتانسیل را دارد که دندان را شکسته و موجب بریدگی درون دهان شود.

10 غذا که برای دندان‌های شما مضر هستند

10. ساندویچ کره بادام‌ زمینی و ژله

کره بادام زمینی معمولا با شکر بسیار ساخته می‌شود و چسبناک است. سعی کنید در عوض از کره بادام زمینی طبیعی و بدون استفاده از هیچ قندی استفاده کنید تا مشکل را به حداقل برسانید. مربا نیز مملو از شکر است. حتی تمامی مرباهای میوه حاوی قند طبیعی هستند که اگر پاک نشوند تحریک کننده پلاک و باکتری برای جمع شدن هستند.


دندان شما افتاده، نیاز به ایمپلنت فوری دارید؟ یا دوست دارید بهترین خدمات زیبایی دندان در بهداشتی ترین حالت ممکن دریافت نمایید؟

چرا با لبخند سپید تماس نمی‌گیرید؟ 09120549568

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید