به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
روکش زیرکونیا چیست؟

روکش زیرکونیا چیست؟

روکش زیرکونیا چیست – بررسی مزایا و معایب روکش زیرکونیوم

اگر دندانی پوسیده، ترک خورده یا خراب دارید، دندانپزشک شما احتمالا پر و روکش کردن را توصیه می‌کند. روکش به حفظ اندازه، استحکام، شکل و ظاهر دندان کمک می‌کند و از یک یا مخلوطی از مواد مختلف ساخته می‌شود؛ انتخاب مناسب روکش زیرکونیا است. هنگام انتخاب ماده‌ای که برای شما مناسب است، باید عوامل متعددی مانند نمایان بودن دندان، هزینه، استحکام و ظاهر آن را در نظر بگیرید. اگر فکر می‌کنید زیرکونیا ممکن است برای دندان آسیب‌دیده شما بهترین گزینه باشد، ما مزایا و معایب آن را بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم که تاج دندانی خواهید داشت که باعث می‌شود با اعتماد به نفس لبخند بزنید.

در صورت نیاز به انجام روکش زیرکونیا ، با کلینیک لبخند سپید تماس بگیرید.

تاریخچه تاج‌های دندانی چیست؟

طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، تاج‌ها از قبل از سال 200 پس از میلاد وجود داشته است. به لطف ایتالیایی‌های باستان (اتروسک‌ها)، چنین امری محقق شد. اما احتمالا شما به دنبال روش‌های دندانپزشکی متعلق به 1820 سال پیش نیستید، بنابراین چند سال به جلو می‌رویم.

روکش زیرکونیا چیست؟

بعدتر آلیاژهای طلا و سایر فلزات انتخاب‌های محبوبی برای تاج دندان بوده‌اند. این فلزات به اندازه کافی قوی هستند که بتوانند در برابر نیروهای وارده ناشی از جویدن مقاومت کنند، اما شباهت زیادی به دندان طبیعی ندارند. طبق گفته برخی کلینیک‌ها، تاج‌های طلا می‌توانند ارزان‌تر از گزینه‌هایی باشند که شباهت بیشتری به دندان دارند. با این حال برای اکثر مردم، نزدیک‌ترین چیز به دندان واقعی، انتخابی بهینه است.

از چه هنگامی تاج‌ها به دندان شبیه‌تر شدند؟

در نهایت، دندانپزشکان شروع به استفاده از پرسلن برای مطابقت با رنگ دندان‌های طبیعی کردند، اما نقطه ضعف پرسلن این است که شکننده‌تر از طلا و سایر گزینه‌های فلزی است. گاهی اوقات لب پریده می‌شود، ترک می‌خورد یا می‌شکند. با این حال زیرکونیم یک ماده بسیار قوی‌تر و بادوام‌تر است که زیبایی ظاهری مشابهی با دندان‌ها دارد و می‌تواند بسیار قوی و بادوام باشد.

زیرکونیا چیست و مزایایش کدامند؟

زیرکونیا یک لعاب سرامیکی جامد سفید و یکی از چندین ماده جدیدتر است که استحکام فلز را با زیبایی و جذابیت دندان مانند پرسلن ترکیب می‌کند. روکش‌های زیرکونیا به طور مداوم برای بهبود عملکرد خود در حال توسعه هستند.

برخی از مزایای روکش‌های زیرکونیومی عبارتند از:

  • تا حدودی به رنگ دندان‌ها شباهت دارند.
  • بادوام هستند.
  • می‌توان آنها را در مطب دندانپزشکی شکل داد و نسبت به سایر مواد نیاز به آماده‌سازی کمتری دارند، به این معنی که می‌توانید به عنوان تاج دندان نصب شده و آن را در یک ویزیت روی دندان قرار داد.
  • زیرکونیا را می‌توان با چینی لایه‌بندی کرد تا زیبایی همانند دندان داشته باشد.
  • این روکش‌ها را می‌توان به دندان چسباند و گزینه‌های بیشتری را در اختیار دندانپزشک برای نیازهای خاص شما قرار می‌دهد.
  • زیرکونیا زیست سازگار است؛ هیچ‌گونه واکنش نامطلوبی در بدن شما ایجاد نمی‌کند.

معایب تاج‌های زیرکونیا کدامند؟

تاج‌های زیرکونیا دارای معایبی هستند که باید در نظر بگیرید. اگرچه این ماده شباهت بیشتری به دندان واقعی نسبت به طلا و سایر فلزات دارد، اما مات‌تر (شفافیت کمتر) است. اگر نیاز به تعویض دندان در جلوی دهان خود دارید، زیرکونیا ممکن است ظاهر متفاوتی نسبت به دیگر دندان‌های دیگر شما داشته باشد. و اگرچه استحکام یکی از مزایای زیرکونیا است، اما مواقعی وجود دارد که این استحکام مشکل ساز است.

به عنوان مثال، اگر متخصص دندانپزشکی شما می‌خواهد روکش شما را طوری تنظیم کند که با نحوه جویدن شما یکنواخت شود یا نیاز به سوهان کشیدن تاج داشته باشد، زیرکونیا به دندان آسیب می‌رساند؛ در اینجا استحکام زیرکونیا می‌تواند یک نقطه ضعف در نظر گرفته شود.

چگونه می‌توانید به بهداشت دهان و دندان خود با وجود روکش زیرکونیا برسید؟

هر ماده‌ای را که برای تاج دندان خود انتخاب می‌کنید، حتما مانند تمام دندان‌های خود بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، نخ دندان بکشید یا بین دندان‌های خود را با مسواک‌های بین دندانی حداقل یک بار در روز تمیز کنید و از سایر محصولات مفید مانند دهان‌شویه‌های ضد میکروبی استفاده کنید. حتما برای تمیز کردن منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید؛ نه تنها برای اینکه دندان‌های خود را سفید کرده و بدون باکتری نگه دارید، بلکه سلامت تاج دندان خود را نیز بررسی کنید.

اگر دندانی دارید که پوسیده، ترک خورده یا شکسته است و می‌خواهید بدانید که آیا زیرکونیا ماده مناسبی برای روکش دندان شما است یا خیر، متخصص دندانپزشکی شما به بهترین وجه می‌تواند به شما مشاوره دهد. امیدواریم با این مقاله، بتوانید با دندانپزشک خود در مورد نیازهای خاص خود صحبتی آگاهانه داشته باشید. صحبت‌هایی همچون محل آسیب دیدگی دندان در دهان، عملکرد آن دندان، هزینه و زیبایی که امیدوارید به دست آورید. سپس، با هم، می‌توانید در مورد مواد روکشی تصمیم بگیرید که لبخندی زیبا به شما اعطا می‌کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید