به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

 • Info@sepident.com
 • 09120549568
 • 02177938281
 راه های جلوگیری از زرد شدن دندان ها

 راه های جلوگیری از زرد شدن دندان ها

 تمام راه های جلوگیری از زرد شدن دندان ها

دندان ها بالاجبار با افزایش سن شروع به زرد شدن می کنند، اما طیف وسیعی از استراتژی ها می توانند این روند را کند کرده و حتی آن را معکوس کنند.

باوجودآنکه کیت های سفید کننده دندان به سهولت در اکثر داروخانه ها در دسترس هستند، روش های طبیعی زیادی نیز وجود دارد که می‌تواند به از بین بردن لکه ها و محافظت از مینای دندان کمک کند. استراتژی های زیر می توانند به سفید کردن دندان ها کمک کنند:

ایجاد تغییر در رژیم غذایی

حذف غذاهایی که روی رنگ دندان‌ها تاثیر دارند، می‌تواند از ایجاد لکه‌های بیشتر جلوگیری کند. غذاها و نوشیدنی های حاوی تانن مانند شراب و چای می تواند موجب لک شدن دندان ها شوند. قهوه، نوشابه های تیره و آبمیوه ها نیز می توانند چنین نتیجه‌ای در پی داشته باشند.

غذاهای اسیدی با از بین بردن مینای دندان، موجب زرد شدن دندان ها می شوند. افرادی که نگران رنگ دندان های خود هستند باید از مصرف زیاد مرکبات، قهوه و نوشابه خودداری کنند. از طرف دیگر پس از مصرف این مواد همواره باید دندان های خود را مسواک بزنند.

دندانپزشکان معمولاً توصیه می کنند مسواک زدن حداقل 30 دقیقه بعد از غذا خوردن انجام بگیرد.، چون اسیدها می توانند مینای دندان را تضعیف کنند، بنابراین مسواک زدن بلافاصله بعد از صرف غذا می تواند باعث آسیب شود.

ترک سیگار یا محصولات تنباکو می تواند خطر لکه های حاصل از نیکوتین را کاهش دهد. همچنین از پوسیدگی دندان و بیماری لثه که می توانند موجب آسیب به مینای دندان شده و باعث مشکلات سلامت دهان و دندان شود؛ جلوگیری کند.

 راه های جلوگیری از زرد شدن دندان ها

روغن کاری

روغن کاری اصطلاحی است که برای توصیف شستن دهان با برخی از روغن ها به منظور از بین بردن کثیفی، باکتری ها و باقیمانده های غذا بکار می رود. این کار جایگزینی برای مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن معمولی نیست، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که شستن دهان با برخی روغن های خاص، ممکن است به سفید شدن دندان ها کمک کند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) این روش را یک روش مراقبتی غیر متعارف می داند و معتقد است که هیچ مطالعه علمی معتبری تائید کننده این مسئله نیست که روغن کاری دندان ها بتواند پوسیدگی را کاهش دهد، دندان ها را سفید کند یا سلامت و بهداشت دهان را بهبود بخشد.

با این حال می توانید برای امتحان این روش 20 دقیقه پس از مسواک زدن، دهان را با روغن شستشو دهید و سپس آن را تف کنید.

روغن های مناسب برای روغن کاری عبارتند از:

 • روغن نارگیل
 • روغن آفتابگردان
 • روغن کنجد

مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین می تواند لکه های روی سطح دندان را به آرامی پاک کند. برخی از افراد نگران این موضوع هستند که بافت زبر جوش شیرین موجب از بین رفتن مینای دندان شود، اما تحقیقات انجام شده در سال 2017 نشان داد که این روش، روشی مطمئن برای از بین بردن لکه ها است.

از طرف دیگر جوش شیرین به مبارزه با باکتری ها کمک می کند و ممکن است بتواند پلاک را کاهش داده و از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک سفید کننده ملایم است که می تواند به سفید کردن دندان های لکه دار کمک کند. برای کسب نتیجه بهتر می توانید دو بار در روز به مدت یک هفته به مدت ۱ تا ۲ دقیقه با مخلوط جوش شیرین و پراکسید هیدروژن مسواک بزنید. این کار فقط باید در یک دوره کوتاه مدت انجام شود.

پراکسید هیدروژن ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد، بنابراین برای استفاده طولانی مدت یا افرادی که دندان های حساس دارند مناسب نیست.

سفید کردن دندان ها با میوه

پاپائین و بروملین آنزیم هایی هستند که به ترتیب در پاپایا و آناناس وجود دارند و ممکن است به سفید شدن دندان ها کمک کنند.  مطالعه‌ی انجام شده در سال 2020 نشان داد که ژل های سفید کننده دندان حاوی بروملین یا پاپائین، پتانسیل بالینی قابل توجهی برای سفید کردن دندان ها دارند.

با این حال برای تعیین موثر بودن این آنزیم ها تحقیقات بیشتری موردنیاز است. ADA مالش مستقیم دندان ها را با تکه های میوه توصیه نمی کند، چون اسید موجود در میوه می تواند زرد شدن رنگ دندان ها را تشدید کند.

جویدن غذاهای دارای فیبر بالا

جویدن برخی از سبزیجات و حبوبات دارای فیبر بالا می تواند به خنثی کردن اسید موجود در دهان و محافظت از مینای دندان کمک کند. لوبیا یا سبزی‌های برگ‌دار مانند اسفناج باعث تولید بزاق بیشتری در دهان می‌شود و در نهایت به پاکسازی دهان از اسید کمک می‌کند.

علت زرد شدن دندان ها

دندان ها به دو دلیل زرد می شوند:

نازک شدن مینا

لایه بیرونی دندان از مینای دندان تشکیل شده است که تقریباً سفید رنگ است و از ساختارهای عمیق تر دندان محافظت می کند. لایه ای از بافت به نام عاج در زیر مینای دندان قرار گرفته که رنگ زرد مایل به قهوه ای دارد. در اثر نازک یا فرسوده شدن مینای دندان، عاج بیشتر نمایان می شود و دندان ها تیره تر به نظر می رسند.

غذاهای اسیدی، بیماری لثه و افزایش سن می توانند مینای دندان را از بین ببرند. مینای دندان برخی از افراد هم به طور طبیعی نازک‌تر از سایرین است.

لکه ها

غذاها و نوشیدنی های خاص مانند قهوه می توانند موجب ایجاد لکه روی دندان ها شوند. همچنین برخی از این غذاها ممکن است مینای دندان را از بین ببرند و زردی را افزایش دهند. سیگار کشیدن و استعمال محصولات تنباکو و برخی داروها نیز از عوامل افزایش لکه های دندانی هستند.

روش های غیرموثر برای سفید کردن دندان ها

برخی از استراتژی های طبیعی سفید کردن دندان ها، می توانند به آنها آسیب برساند و  عبارتند از:

 • لیمو
 • مرکبات
 • سرکه سیب
 • زغال چوب فعال

پیشگیری از ایجاد لکه‌های دندانی

رعایت بهداشت دهان و دندان مهمترین کاری است که فرد می تواند برای پیشگیری از زردی دندان و کاهش آن انجام دهد. مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن می تواند از مینای دندان محافظت کند، از تحلیل لثه جلوگیری کند و به از بین بردن لکه ها کمک کند.

 راه های جلوگیری از زرد شدن دندان ها

بهداشت مناسب دهان شامل موارد زیر است:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. فرد باید حتما اطراف لثه و پشت دندان ها را نیز تمیز کند.
 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید. فلوراید می تواند با پوسیدگی دندان مبارزه کرده و حتی آن را معکوس کند. برخی از افراد با استفاده از فلوراید مخالف هستند، اما دندانپزشکان معتقدند که فلوراید برای دندان ها بی خطر و مفید است.
 • نخ دندان برای از بین بردن پلاک بین دندانی.

سایر عوامل تغییر رنگ دندان

برخی از آنتی هیستامین ها، داروهای ضد روان پریشی و داروهای فشار خون بالا ممکن است باعث تیره شدن دندان ها شوند. درمان های سرطان نیز ممکن است این اثر را داشته باشند. علاوه بر این، کودکانی که در سنین پایین در معرض آنتی بیوتیک های خاص قرار می گیرند ممکن است در بزرگسالی دچار تغییر رنگ دندان شوند.

سفید کردن فوری دندان

هیچ درمانی قادر به سفید کردن یک‌شبه دندان ها نیست، اما برخی از گزینه ها سریعتر از بقیه هستند. درمان طبیعی یا بدون نسخه ممکن است بیشتر از درمان در مطب دندانپزشکی طول بکشد. حتی در مورد دوم، سفید کردن احتمالا به چندین جلسه درمانی چند ساعته نیاز دارد. دندانپزشکان معمولاً از پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند.

چشم انداز

از آنجا که افزایش سن موجب زرد شدن دندان ها می شود، تعداد کمی از افراد به طور طبیعی دندان های سفید دارند. با این حال رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به سفید نگه داشتن رنگ دندان ها کمک کند.

دندان های زرد معمولاً نشانه‌ی وجود مشکل سلامتی نیستند، اما دندانپزشک می تواند از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان را بررسی کند. درمان های طبیعی به افراد کمک می‌کنند تا دندان های سفیدتری داشته باشند، همچنین دندانپزشکان می توانند برای سفیدتر کردن رنگ دندان ها خدمات حرفه‌ای دندانپزشکی ارائه دهند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید