به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
چند وقت یکبار باید مسواک خود را عوض کنیم؟

مسواک خود را چه موقع عوض کنیم؟

چند وقت یکبار باید مسواک خود را عوض کنیم؟ بهترین زمان تعویض مسواک

مسواک خود را چه موقع عوض کنیم؟

آخرین باری که مسواک خود را عوض کردید کی بود؟ ما برای حفظ سلامت و زیبایی، غذاهای مانده را دور می‌ریزیم، ویتامین‌ها و مکمل‌ها‌ی تازه را مصرف می‌کنیم، و اغلب از محصولات زیبایی بروز استفاده می‌کنیم، ولی به نظر می‌رسد بهداشت دهان و دندان نسبت به دیگر زمینه‌های سلامتی، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. به هر حال قوانین و نکات مهمی وجود دارند که در حفظ سلامت دندان مؤثر هستند.

چند وقت یکبار باید مسواک خود را عوض کنیم؟

کی مسواک خود را تعویض کنیم؟

اکثر دندانپزشکان و انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کنند که هر 3ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. به مرور زمان مسواک‌‌ها فرسوده و نرم می‌شوند و در پاکسازی جرم از سطح دندان و لثه کارآیی خود را از دست می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که بعد از 3ماه الیاف یا موی سر مسواک خراب شده و اثربخشی خود را از دست می‌دهد.

موضوع مهم دیگری که اغلب به آن بی‌توجهی می‌کنیم (و احتمالا دوست نداریم به آن فکر کنیم)، وجود جرم‌های جمع شده در میان الیاف‌های مسواک است. پس بسیار مهم است که بعد از سرماخوردگی و یا جلوگیری از هر گونه احتمال عفونت، مسواک خود را تعویض کنیم.

قارچ‌ها و باکتری‌ها نیز در صورت عدم مراقبت صحیح در میان الیاف مسواک ایجاد می‌شوند. پس بعد از استفاده از مسواک، حتماً آن را خوب بشویید، خشک کنید، و بدون در پوش بصورت قائم قرار دهید، همچنین در کنار دیگر مسواک‌های استفاده شده قرار ندهید. هنگام مسافرت نیز حتماً سر مسواک را بپوشانید تا هم از آن محافظت کنید و هم از جذب میکروب جلوگیری کرده باشید.

اگر فراموش کردید که دقیقا از کی مسواک را استفاده می‌کنید، می‌توانید با بررسی سر مسواک، این که الیاف مسواک جمع شده یا به طرف بیرون پخش شده یا فرسوده شده، مخصوصا اگر تغییر رنگ داده و تیره‌تر شده، از نشانه‌‌های وجود کپک در آن است، می‌توان وضعیت مسواک را مشخص کرد.

چند وقت یکبار باید مسواک خود را عوض کنیم؟

چه اتفاقی می‌افتد اگر تعوضی مسواک را به موقع انجام ندهیم؟

اگر دانستن این که باکتری‌ها و قارچ‌ها به مرور زمان در میان الیاف مسواک جمع می‌شوند دلیل کافی برای تعویض مسواک نبود، خطرات بسیار دیگری در عدم تعویض مسواک وجود دارند که ما را تهدید می‌کند. یکی از این خطرات آسیب رساندن به لثه است، مسواک‌های قدیمی در پاکسازی جرم از روی دندان‌ها بی‌تأثیر هستند و منجر به ایجاد التهاب در لثه می‌شود. التهاب لثه در صورتی که درمان نشود می‌تواند منجر به عفونت و ریزش دندان شود.

مهم‌تر از این موارد، استفاده بیش ازحد مسواک می‌تواند شما را بیمار کند. علاوه بر ایجاد باکتری‌ها و قارچ‌ها، مسواک شما می‌تواند کپک بزند، حتی در صورت نگهداری در نزدیکی توالت، احتمال اینکه یکسری ذرات را ناخواسته وارد دهان خود کنیم وجود دارد.

 شما را نمی‌دانم ولی من الان مسواک خود را تعویض می‌کنم و برای پاکسازی دندان خود به دندانپزشک مراجعه می‌کنم.

چند وقت یکبار باید مسواک خود را عوض کنیم؟

هنگام خرید محصولات بهداشت دهان و دندان باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام معاینه و تمیز کردن دندان‌‌هایتان توسط دندانپزشک، از او بخواهید تا متناسب با وضعیت دندان‌هایتان نیاز‌ها و توصیه‌های مراقبتی لازم را بدهد.

از توصیه‌های رایج در بین متخصصان دندانپزشکی این است که از مسواک‌هایی با الیاف نرم استفاده کنید، مسواک‌های سخت به دندان و لثه‌های شما آسیب می‌رسانند، سر مسواک را طوری انتخاب کنید که یک یا دو دندانتان را بتواند پوشش دهد، از خمیر دندان‌هایی که دارای فلوراید و ADA هستند، استفاده کنید. از دهان‌شویه برای مقابله بهتر با جرم و التهاب لثه استفاده کنید، و نخ دندان را فراموش نکنید!

خرید مسواک برقی می‌تواند نوعی سرمایه گذاری محسوب شود زیرا ثابت شده که در سلامت دهان و دندان، برداشتن جرم‌ها، کاهش التهاب لثه و از بین بردن لکه‌های دندان‌ها بهتر از مسواک‌های معمولی عمل می‌کند. همچنین در کاهش پلاک دندان‌های افراد مبتلا به بیماری پرودنتال موثر است.

در رابطه با این که چه محصولاتی برای شما مناسب است، تحقیق کنید و فراموش نکنید که با دندانپزشک خود در این باره مشورت کنید.

رزرو وقت دندانپزشکی

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید