به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
علت خونریزی لثه ها چیست؟

علت خونریزی لثه ها چیست؟

علل خونریزی لثه ها چیست؟

خونریزی لثه ها

خونریزی در داخل دهان به هر علتی می تواند نگران کننده باشد. بعد از دیدن آثار خون داخل دهان خود، ممکن است از خود بپرسید که آیا این موضوع مربوط به رعایت بهداشت دهان و دندان بوده و یا اینکه شما اتفاقی به بافت نرم داخل دهان خود آسیب زده‌اید. در ادامه دلایل احتمالی که باعث خونریزی لثه می شوند را بررسی می کنیم.

علت خونریزی لثه ها چیست؟

مسواک استفاده شده توسط شما

اگر بعد از مسواک زدن دچار خونریزی شدید، ممکن است علت این باشد که این کار را کمی سخت و با فشار انجام داده‌اید. همچنین امکان دارد که قسمت مویی مسواک شما برای بافت حساس لثه کمی سخت و زبر باشد. به هر حال هر دو عامل می توانند منجر به خونریزی شوند.

علت خونریزی لثه ها چیست؟

بنابرین یک مسواک با مویی نرم‌تر خریداری کرده و با ملایمت بیشتری مسواک بزنید. همچنین می توانید به جای مسواک دستی، از مسواک برقی استفاده کنید. یک مسواک برقی خوب دارای این قابلیت است که در صورت فشار بیش از حد به دندان ها، مسواک زدن را متوقف می کند.

به خاطر داشته باشید که اگر خیلی محکم مسواک بزنید یا از یک مسواک خیلی زبر استفاده کنید، ممکن است به قسمت مینای دندانتان آسیب برسانید.

می خواهید وقت دندان پزشکی بگیرید! مجموعه دندانپزشکی لبخند سپید با امکانات بروز و مدرن در خدمت شماست. با ما تماس بگیرید!

بیماری های مربوط به لثه

جمع شدن جرم و پلاک در امتداد خط لثه باعث التهاب لثه می شود. التهاب لثه به معنای تحریک لثه شما است. علائم التهاب لثه شامل حساسیت، قرمزی و خونریزی لثه ها می شود. در بیشتر مواقع شما می توانید با بهبود عادت های مربوط به بهداشت دهان و دندان این مشکل را برطرف کنید.

حتماً روزانه دو بار و هر بار حدود دو دقیقه مسواک بزنید، حداقل روزی یک بار و به طور مرتب نخ دندان بکشید، هر شش ماه یک بار برای تمیز کردن دندان های خود به دندان پزشک مراجعه کنید، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید و از استعمال دخانیات خودداری کنید.

علت خونریزی لثه ها چیست؟

اگر التهاب لثه شما به مرور زمان بدتر شود، منجر به عفونت لثه یا همان پریودنتیت (Periodontitis) می شود که نیاز به درمان حرفه‌ای و توسط دندان پزشک دارد. در این حالت لثه ها از دندان ها فاصله گرفته و به اصطلاح پاکت هایی را ایجاد می کنند.

این پاکت ها پر از باکتری بوده به بخشی از دندان های شما در زیر خط لثه آسیب می رسانند. حتی به مرور زمان و با وخیم‌تر شدن شرایط، می توانند به استخوان فک شما نیز آسیب برسانند.

سایر دلایل خونریزی لثه

با اینکه شایع ترین علت خونریزی لثه جمع شدن پلاک ها می باشد، اما با این حال عوامل دیگری مانند کمبود ویتامین، تغییرات هورمونی، اختلال خونریزی و یا عوارض جانبی ناشی از داروهای رقیق کننده خون می توانند باعث خونریزی لثه شوند.

برای نظافت دهان و دندان خود برنامه ریزی کنید!

بیماری های مربوط به لثه منجر به بروز درد، خراب شدن دندان ها و همانطور که گفتیم آسیب به استخوان ها می شود. اگر دچار خونریزی لثه بوده و یا حس می کنید به طرز غیر طبیعی لثه‌هایتان متورم، حساس و قرمز هستند، بهتر است برای ارزیابی دقیق‌تر دهان و دندان های خود به یک دندان پزشک مراجعه کنید؛ چرا که با یک بررسی ساده می توان تشخیص داد که آیا دلیل دیگری برای خونریزی لثه شما وجود دارد یا خیر.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید