به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
انواع ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان

انواع بریس های ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان

چینش مرتب دندان‌‌ها با استفاده از بریس های ارتودنسی یكی از بهترین راه‌‌های تغییر دندان‌‌ها و زیباتر کردن لبخند شما می‌باشد.

یک لبخند با دندان‌‌های صاف و زیبا می‌تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد، غذا خوردن را بسیار راحتتر کرده و باعث جذابیت شما شود. البته قبل از اینکه اقدام به استفاده از بریس های ارتودنسی کنید، باید روش‌‌های مختلف صاف کردن دندان را بررسی کرده و موردی که برای شما مناسب است را انتخاب کنید.

در چند سال گذشته تکنیک‌‌های مرتب کردن دندان‌‌ها با پیشرفت‌‌هایی روبه رو شده است. در واقع با استفاده از مواد و فن آوری‌‌های جدید، دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی انواع بسیار مختلفی از بریس های دندان را تولید کرده‌اند. به همین دلیل در ادامه انواع مختلف بریس ارتودنسی را معرفی می‌کنیم.

بریس های فلزی قدیمی

به احتمال زیاد اولین تصور شما از بریس های دندانی، مدل‌‌های قدیمی فلزی می‌باشد. این بریس ها که از براکت‌‌های فلزی، سیم و نوارهای الاستیک تشکیل شده‌اند؛ یکی از متداول‌ترین نوع بریس‌‌ها هستند.

انواع ارتودنسی دندان

لاز به ذکر است که این بریس های فلزی کاملا موثر و ارزان بوده و از قرن هجدهم که ایجاد شدند تاکنون بسیار پیشرفت کرده‌اند.

استفاده از آنها امروزه بسیار راحت بوده و حتی بیماران می‌توانند رنگ نوارهای الاستیک روی دندان‌هایشان را انتخاب کنند. با اینکه بریس های فلزی هنوز هم قابل توجه‌ترین نوع بریس های دندانی هستند، اما شما می‌توانید از سایر روش‌‌ها که در ادامه معرفی می‌شوند نیز استفاده کنید.

ارتودنسی نامرئی یا بریس شفاف

ارتودنسی نامرئی نیز یک روش محبوب بوده که با تکنیک‌‌های پیشرفته انجام شده و دندان‌‌ها را صاف می‌کند.

در این روش هم دقیقاً مانند بریس ها، ارتودنسی نامرئی به دندان‌‌های شما فشار وارد می‌کند تا به تدریج آنها را شکل داده و هم تراز کند. اما در این نوع ارتودنسی به جای استفاده از بریس های فلزی ثابت، از یک سری مواد و ردیف‌‌های شفاف روی دندان‌هایتان استفاده می‌شود.

انواع ارتودنسی دندان

این ردیف‌‌ها قابل جابه جایی بوده و می‌توانید آنها را قبل از غذا خوردن و میان وعده‌‌ها خارج کرده و به راحتی تمیز کنید. همچنین ارتودنسی نامرئی یا بریس شفاف به گونه‌ای طراحی شده که تا حد امکان قابل رویت نیست، بنابراین شما می‌توانید بدون احساس وجود چیزی روی دندان‌هایتان، آنها را صاف کنید.

ارتودنسی پشت دندانی (زبانی)

بریس های ارتودنسی پشت دندانی مانند بریس های فلزی کار می‌کنند؛ اما دندانپزشک به جای قرار دادن براکت‌‌ها در جلوی دندان، آنها را در پشت و دور از چشم قرارمی‌دهد.

انواع ارتودنسی دندان

این نوع بریس ها برای افرادی که نمی‌خواهند ارتودنسی آنها مشخص باشد انتخاب خوبی است. البته همه دندانپزشکان ارتودنسی پشت دندانی را انجام نداده و هزینه آن نیز نسبت به انواع دیگر مانند ارتودنسی فلزی بسیار بیشتر است.

در واقع ارتودنسی پشت دندانی برای همه افراد مناسب بوده و تمیز کردن آنها نیز ناخوشایند و دشوار است.

بریس‌های سرامیکی

بریس های سرامیکی دقیقا مانند بریس های فلزی کار می‌کنند، اما جنس براکت‌‌ها در این نوع ارتودنسی از سرامیک است. بریس‌‌های سرامیکی با رنگ طبیعی دندان‌‌های شما ترکیب شده و جایگزین مناسبی برای بریس‌‌های فلزی هستند.

انواع ارتودنسی دندان

با استفاده از بریس های سرامیکی فقط در مدت شش ماه می‌توانید دندان‌‌هایی زیبا و یکدست داشته باشید.

برایس ارتودنسی سلف لیگیتینگ (self-ligating)

بریس های قدیمی از نوارهای الاستیک و همچنین از براکت و سیم برای فرم دادن دندان‌‌ها استفاده می‌کنند.

نوارهای الاستیک که به عنوان لیگاتور نیز شناخته می‌شوند، دور براکت‌‌ها را می‌بندند تا سیم را در جای خود نگه دارند. در این روش سیم به نحوی داخل براکت قرار می‌گیرد که اصطکاک میان سیم و براکت کمتر از براکت معمولی می‌شود. همچنین جای نوارها، گیره‌‌های کوچک سیم را در جای خود نگه می‌دارند.

این بریس ها بسیار راحت‌تر از مدل‌‌های فلزی با کش هستند، زیرا از براکت‌‌های کوچکتر استفاده کرده و مقاومت اصطکاکی کمتری دارند. با استفاده از برایس ارتودنسی سلف لیگیتینگ، برای سفت کردن بریس ها لازم است دفعات کمتری به دندانپزشکی رفته و حتی مراقبت از دندان‌‌ها نیز آسان‌تر می‌باشد.

البته هر دو نوع بریس ارتودنسی فلزی و سرامیکی می‌توانند به حالت سلف لیگیتینگ دربیایند، بنابراین می‌توانید از این نوع براکت های سلف لیگیتینگ استفاده کرده و ظاهری مرتب و زیبا داشته باشید.

می‌خواهید لبخندی زیبا داشته باشید؟ مجموعه دندانپزشکی لبخند سپید، آماده ارائه خدمات زیبایی دندان با تجهیزات پیشرفته و دندانپرشکان مجرب است. خدماتی همچون ایمپلنت دندان ، لمینت سرامیکی و …

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید