به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
دندان خود را بکشید یا نگهداری کنید؟

دندان خود را بکشید یا نگهداری کنید؟

دندان خود را بکشید یا نگهداری کنید؟ کدام بهتر است؟

هنگامی که دندان شما آلوده یا خراب شده است، به نظر می‌رسد کشیدن آن انتخابی آسان است، مخصوصاً اگر منجر به درد دندان شده باشد؛ اما نه خیلی سریع، کشیدن آن دندان ممکن است انتخاب آسانی باشد، اما ممکن است بهترین انتخاب نباشد. بیشتر مردم از فواید نگهداری از دندان‌های طبیعی خود آگاهی ندارند.

تصمیم بر کشیدن دندان یا نگهداری آن در نهایت انتخاب شماست، اما اطمینان حاصل کنید که قبل از اتخاذ این تصمیم بزرگ، از همه حقایق آگاهی دارید.

دندان خود را بکشید یا نگهداری کنید؟

دندان خود را بکشید یا نگهداری کنید: مزایای نگهداری دندان خود

نگهداری از دندان خود دقیقاً چه مزایایی دارد؟ ما به متخصصان مراجعه کردیم، متخصصین ریشه دندان – متخصصان دندانپزشکی که بر روی نگهداری از دندان‌های طبیعی تمرکز دارند، برای پاسخ دادن به این سؤال:

  • دندان‌های طبیعی محکم‌تر هستند. عملکرد بهتری نسبت به دندانهای مصنوعی دارند و مراقبت کردن از آن‌ها آسان‌تر می باشد. در حالی که فناوری و مواد با اینکه از همیشه بهتر هستند، ولی این دندانهای مصنوعی ساخته شده، هنوز استحکام یکسان دندانهای طبیعی را ندارند.
  • از کشیدن دندان‌ها خودداری کنید. وقتی دندان کشیده می‌شود، فضایی در لبخند شما ایجاد می‌کند و اجازه می‌دهد دندان‌های اطراف جابجا شوند. این تغییر جابه جایی به زمان نیاز دارد و در نهایت می‌تواند مشکلاتی در جویدن وناهنجاری دندان‌ها (عدم ردیف بودن دندان‌ها) ایجاد کند. این مشکلات می‌توانند اثر دومینویی درد، تغذیه نامناسب و کاهش کیفیت زندگی را ایجاد کنند.
  • ظاهر جوان خود را حفظ کنید. زمانی که دندان کشیده می شود، ریشه‌هایی که از فک پشتیبانی می‌کنند نیز کشیده می‌شوند. وقتی شکافی در استخوان وجود داشته باشد، استخوان پیرامون در هم شکسته می‌شود و باعث می‌شود افراد مسن تر از بقیه به نظر برسند.
  • عدم اعتماد به نفس. اگر هنگام لبخند زدن دندان کشیده شده مشاهده بشود، شکاف حاصل می‌تواند تأثیر منفی بر اعتماد به نفس شما بگذارد. بارها و بارها بیمارانی را می‌بینیم که لبخند شادی آور خود را از دست داده‌اند زیرا از دندان‌های خود خجالت می‌کشند.
  • درد کمتر بعد از کشیدن دندان. اکثر بیماران چند روز بعد درد را گزارش می‌کنند، به خصوص اگر *حفره خشک را تجربه کنند. وقتی دندان از طریق کانال ریشه در جای خود باقی بماند عصب کشی، درد بلافاصله پس از از بین بردن عفونت رفع می‌شود وهیچ شانسی برای حفره خشک وجود ندارد.

حفرهٔ خشک یا درای ساکت (Dry socket) معمولاً بعد از کشیدن دندان ایجاد می‌شود. به این عارضه ورم استخوان سوراخدار یا اُستئیت آلوئولار (Alveolar osteitis) و آرَک‌آماس هم می‌گویند. البته تشکیل حفره خشک به ندرت اتفاق می افتد. یکی از عوامل تاثیرگذار بر تشکیل حفره خشک، نوع کشیدن دندان است. احتمال تشکیل حفرهٔ خشک بعد از کشیدن دندان عقل بیشتر است. بعد از کشیدن دندان، یک لختهٔ خون بر روی لثه ایجاد می‌شود تا از حفره‌ای که بر روی لثه تشکیل شده است محافظت کند. اگر لختهٔ خون به درستی تشکیل نشود و یا از جای خود خارج شود، حفره خشک تشکیل می‌شود.

  • مراجعه کمتر به دندانپزشک. بعد از کشیدن دندان، دندانپزشک ممکن است یک تاج، ایمپلنت، بریج یا سایر تجهیزات دندانپزشکی را در نظر بگیرد تا مشکل جابجایی دندانها برطرف شود. این می‌تواند به معنای مراجعه بیشتر به دندانپزشکی، هزینه بیشتر و گاهی درد بیشتر باشد.
  • هزینه کمتر. درحالی که ممکن است فکر کنید کشیدن دندان ارزان‌تر از رفع آن است، اما حقیقت این است که جایگزینی دندان زمان و هزینه بیشتری دارد؛ و انتخاب نکردن آن به احتمال زیاد هزینه‌های فیزیکی و احساسی خواهد داشت.

دندان خود را بکشید یا از آن نگهداری کنید: چگونه یک دندان را نگهداری کنیم

دلایل بسیار قانع کننده‌ای وجود دارد که تا آنجا که می‌توانید روی دندان‌های طبیعی خود بچسبید؛ اما پوسیدگی و عفونت می‌تواند این چالش را ایجاد کند و شما را مجبور به تصمیم گیری در مورد کشیدن دندان یا نگهداری از آن می‌کند. پاسخ معمولاً عصب کشی است، روشی است که برای از بین بردن پالپ داخلی ملتهب یا آلوده، داخل دندان تمیز و ضد عفونی می‌شود.

هنگامی که فضای داخلی دندان تمیز شد، دندان طبیعی با ماده‌ای برای استحکام پر شده و با تاج محافظت یا ترمیم می‌شود و باعث می‌شود تا دوباره مانند هر دندان دیگر کار کند.

دندان خود را بکشید یا نگهداری کنید؟

نه تنها دندان طبیعی خود را نگهداری می‌کنید، بلکه یک کانال ریشه درد را از بین می‌برد و زمان بهبودی بسیار کوتاه است.

دندان خود را بکشید یا از آن نگهداری کنید: چه زمانی آن را بکشید؟

در حالی که همیشه نگهداری از دندان ترجیح داده می‌شود، اما مواردی وجود دارد که کشیدن دندان گزینه بهتری است. وقتی دندان شکسته می‌شود، به خصوص اگر زیر خط لثه یا در چندین مکان شکسته شده باشد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد. اگر دندان برای ترمیم بسیار ضعیف باشد، کشیدن آن نیز ممکن است بهترین گزینه باشد.

اگر دندانپزشک به شما پیشنهاد کشیدن دندان را داد، آیا در عوض آن می توانید کانال ریشه خود را پر کنید؟ برای کمک به این مسئله مهم، می توانید از دندانپزشک خود مشاوره گرفته تا مطمئن شوید که آیا باید دندان خود را بکشید یا نگه دارید؟
مورد بعدی اینکه آیا نیاز به مراجعه به دندانپزشکی برای رفع درد دندان دارید؟ کلینیک دندانپزشکی لبخند سپید در مجموعه شرق تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید