به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
چگونه می توان به سرعت لکه های دندان را از بین برد؟

چگونه می توان به سرعت لکه های دندان را از بین برد؟

پیشگیری از ایجاد لکه های دندان

لکه های دندان

اگر به دلیل لکه‌‌های زرد و قهوه‌ای روی دندان‌هایتان از نشان دادن لبخند خود مضطرب هستید، دیگر نگران نباشید. روش‌‌هایی برای خلاص شدن از شر این لکه‌‌ها برای همیشه وجود دارد.

شما باید به خود ظاهر توجه داشته و سعی کنید همیشه به بهترین شکل ممکن باشید. اما گاهی لکه‌‌های زرد دندان‌‌ها مانع این موضوع می‌شوند. اما باید بدانید که مجبور نیستید آنها را تحمل کنید، چرا که راه‌‌هایی برای از بین بردن همیشگی آنها وجود دارد.

چگونه می توان به سرعت لکه های دندان را از بین برد؟

برای اینکه بدانید علت چه عواملی باعث تغییر رنگ دندان شده و چگونه باید آنها را رفع کرد، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. همچنین می‌توانید به یک مشاوره دندانپزشکی رفته و از متخصص کمک بگیرید.

علت تغییر رنگ دندان‌‌ها چیست؟

تغییر رنگ دندان (Teeth Discolouration) به حالتی می‌گویند که ظاهر و شفافیت دندان‌‌ها غیر طبیعی  به نظر برسد. تغییر رنگ سطوح خارجی دندان به دلیل تجمع لکه‌‌ها در سطح دندان‌‌ها می‌باشد. هنگامی که در دندان‌‌های خود تغییر رنگ را حس کردید، به این معنی است که ذرات رنگدانه ناشی از مواد غذایی در ساختار دندان‌‌ها جذب شده‌اند.

دلایل مختلفی وجود دارد که دندان‌‌های شما سفیدی خود را از دست می‌دهند، اما در اصل سه عامل اصلی برای تغییر رنگ دندان وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

چگونه می توان به سرعت لکه های دندان را از بین برد؟

چه عواملی باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شوند؟

لکه‌‌های روی دندان به سه دلیل یعنی عوامل خارجی، ژنتیک و تغییرات ناشی از افزایش سن ایجاد می‌شوند.

لکه‌‌های خارجی هنگامی ایجاد می‌شود که مینای دندان توسط مواد غذایی یا نوشیدنی‌‌های تیره مانند قهوه لکه‌دار شوند. سایر عوامل مانند سیگار کشیدن نیز می‌تواند باعث ایجاد لکه‌‌های خارجی شود. البته تمامی این لکه‌‌های خارجی قابل پیشگیری بوده و می‌توان با استفاده از یک برنامه روزانه برای تمیز کردن دندان‌‌ها و مراجعه منظم به دندانپزشک، آنها را به حداقل رساند.

لکه‌‌های ژنتیکی یا ذاتی هنگامی ایجاد می‌شوند که ساختار داخلی دندان یعنی عاج‌‌ها، تیره یا زرد رنگ شوند. این لکه‌‌ها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند، از جمله:

  • در اوایل دوران کودکی مقدار زیادی فلوراید به شما داده‌اند.
  • مادر شما در نیمه دوم بارداری خود از آنتی بیوتیک‌‌های تتراسایکلین استفاده کرده است.
  • خود شما تا قبل از هشت سالگی از آنتی بیوتیک‌‌های تتراسایکلین استفاده کرده‌اید.
  • در سنین پایین دچار زمین خوردن یا آسیب‌‌های دیگری شده و خونریزی داخلی باعث تغییر رنگ دندان شده است.
  • شما مبتلا به بیماریdentinogenesis imperfecta متولد شده‌اید – یک بیماری نادر که باعث تغییر رنگ دندان‌‌ها به سبز، کهربایی یا بنفش می‌شود.

در حالت آخر نیز لکه‌‌ها ممکن است به دلیل افزایش سن ایجاد شده باشند. در واقع با گذشت زمان عاج دندان‌‌ها به طور طبیعی زرد شده و مینای دندان نیز نازک می‌شود، به همین علت دندان‌‌ها زرد رنگ به نظر می‌رسند.

از بین بردن لکه های دندان با داروهای سفید کننده خانگی

اگر به دنبال دندان‌‌های سفیدتر هستید، احتمالاً با طیف گسترده‌ای از داروهای سفیدکننده خانگی مانند خمیر دندان سفیدکننده، زغال فعال، جوش شیرین، سرکه سیب و انواع مختلف نوارهای سفید کننده روبرو شده‌اید.

بعضی از افراد حتی به مصرف میوه‌‌هایی مانند آناناس و توت فرنگی روی می‌آورند. از طرفی افراد دیگر درمان‌‌های سنتی را انتخاب کرده و از موادی مانند روغن نارگیل که به کاهش التهاب و از بین بردن باکتری‌‌ها شناخته شده است استفاده می‌کنند.

چگونه می توان به سرعت لکه های دندان را از بین برد؟

اما سوال اینجاست که کدام درمان خانگی برای شما بهتر است؟ پیدا کردن پاسخ این سوال ممکن است دشوار باشد، زیرا تجربه نشان داده که شما همیشه نمی‌توانید به نظرات و تجربیات دیگران اعتماد کنید. در واقع گاهی راه رسیدن به دندان‌‌های سفید، می‌تواند راهی ناامیدکننده و پر هزینه باشد.

گاهی اوقات حتی برخی از درمان‌‌های خانگی می‌توانند برای سلامتی شما خطرناک باشند. به عنوان مثال ژل‌‌های سفید کننده قوی که در برخی داروخانه‌‌ها وجود دارند، امکان دارند باعث عفونت دهان، تاول، سوختگی و حتی آسیب به اعصاب و مینای دندان شوند.

برای جلوگیری از ایجاد لکه دندان ، پیشگیری را اولویت قرار دهید!

اگر نمی‌خواهید از درمان‌‌های خانگی که استفاده کنید، راه‌‌های دیگری نیز برای امتحان وجود دارند.

اولین و موثرترین کاری که می‌توانید برای مراقبت از لبخند خود و جلوگیری از ایجاد لکه روی دندان انجام دهید، داشتن یک رژیم صحیح روزانه است.

برای جلوگیری و از بین بردن لکه‌‌های سطحی، بعد از هر بار خوردن یا نوشیدن دندان‌‌های خود را مسواک زده و از دهان‌شویه ضد باکتری استفاده کنید. این شوینده‌‌ها باکتری‌‌هایی که در پلاک‌‌ها گیر می‌کنند را از بین برده و دهان را پاکیزه می‌کنند.

همچنین اگر فردی سیگاری عادی هستید، بهتر است که به فکر ترک آن باشید؛ چرا سیگار کشیدن به دلیل نیکوتین و قطران موجود در تنباکو باعث ایجاد لکه‌‌های ناخوشایند روی دندان‌‌ها می‌شود.

چگونه می توان به سرعت لکه های دندان را از بین برد؟

زمانی را برای مراجعه به دندانپزشک اختصاص دهید.

روش‌‌های سفید کردن دندان‌‌ها در خانه ممکن است گزینه ارزان‌تری به نظر برسند، اما نباید فریب روش‌‌هایی که در بیشتر مواقع بی تاثیر هستند را بخورید. به احتمال زیاد حتی با استفاده از این روش‌‌ها نیز تا مدت‌‌های طولانی به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید.

در واقع همان هزینه‌‌های کمتر در گذر زمان روی هم انباشته شده و بیشتر می‌شود، در حالیکه دندان‌‌های شما روشن‌تر نشده و تغییری نکرده‌اند.

بنابراین برای رسیدن به نتیجه قطعی، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که دندان‌‌های سالمی داشته باشید، می‌توان با روش‌‌های سفید کردن دندان (بلیچینگ دندان) آنها را تمیز کرده و لکه‌‌ها را از بین برد. در واقع روش‌‌های سفیدی دندان برای هر کسی که روی دندان‌هایش لکه‌‌های زرد یا تیره داشته باشد بسیار خوب عمل می‌کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید