به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
فلوراید: دوست یا دشمن؟

فلوراید: دوست یا دشمن؟

سوال اساسی در مورد فلوراید: دوست یا دشمن؟

فلوراید یکی از موضوعاتی است که در زمینه دندانپزشکی بسیار مورد بحث قرار می‌گیرد. احتمالا کمی از هر دو طرف طیف شنیده‌اید: یکی اینکه فلوراید لازم نیست و دیگری اینکه فلوراید برای سلامت دهان و دندان شما مفید است.

واقعیت این است: در صورت استفاده صحیح، فلوراید تهدیدی به صورت کلی برای سلامتی نیست. در عوض مزایایی برای سلامت دهان و دندان و جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دارد.

فلوراید چیست و از کجا می‌آید؟

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که در خاک، آب و انواع غذاها یافت می‌شود. در طبیعت رایج و فراوان است. فلوراید مصنوعی برای استفاده در آب آشامیدنی و محصولات بهداشتی دندان مانند خمیردندان، دهانشویه‌ها و محصولات شیمیایی مختلف تولید می‌شود.

فلوراید: دوست یا دشمن؟

کدام محصولات حاوی فلوراید هستند؟

فلوراید در محصولات دندانپزشکی مانند خمیردندان، دهانشویه‌ها، نخ دندان، سمنت و پرکننده‌ها، ژل‌ها و لاک‌ها یافت می‌شود. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، بسیاری از محصولات به دلیل توانایی آن در جلوگیری از پوسیدگی دندان 20 تا 40 درصد با فلوراید غنی شده و باعث کاهش پوسیدگی دندان در افراد در هر رده سنی می‌شود. در نتیجه استفاده از فلوراید می‌تواند به دلیل هزینه بر بودن روش‌ها برای بازگرداندن دندان‌های آسیب دیده در اثر پوسیدگی، در وقت و هزینه صرفه‌جویی کند.

فلوراید در آب

در بسیاری از مناطق فلورایداسیون آب نیز برای کمک به مهار مشکلات دندان استفاده می‌شود. در مطالعه‌ای که توسط دانشمندان انجام شد، هنگامی که فلوراید به آب اضافه شد، کودکان 35 درصد کمتر دچار پوسیدگی دندان، از دست رفتن یا پر کردن دندان‌های شیری شدند و 15 درصد کودکان پوسیدگی دندان‌های شیری آنها کاهش یافت.

فلوراید چگونه کار می‌کند؟

فلوراید به این صورت در جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند:

  • تغییر نحوه رشد مینای دندان در کودکان زیر 7 سال که باعث مقاومت بیشتر آن در برابر حملات اسیدی می‌شود
  • ایجاد محیطی که در آن مینای دندان با کیفیت بهتر شکل می‌گیرد و به مقاومت در برابر حمله اسیدی کمک می‌کند
  • کاهش توانایی باکتری‌های پلاک در تولید اسید

همه این مزایا به محافظت و تقویت مینای دندان کمک می‌کند تا از پوسیدگی دندان و مشکلات پرهزینه دندان جلوگیری شود.

فلوراید: دوست یا دشمن؟

آیا خطراتی در ارتباط با استفاده از فلوراید وجود دارد؟

مانند مصرف هر ماده‌ دیگری که وارد بدن خود می‌کنید، رعایت اعتدال امری مهم است. در حالی که ثابت شده است که فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان مفید است، مصرف زیاد فلوراید عوارض جانبی خود را نیز دارد.

اکثر ما نگران مصرف بیش از حد فلوراید به دلیل مقررات مربوط به فلورایداسیون آب و میزان ایمنی مواد مورد استفاده در محصولات بهداشت دهان و دندان نیستیم. شایع ترین عارضه جانبی فلوراید، لکه‌های سفید موقت یا رگه‌هایی روی دندان‌ها بخاطر استفاده بیش از حد فلوراید است. این موضوع به دندان آسیب نمی‌رساند و در عوض یک نگرانی زیبایی محسوب می‌شود. این علائم اغلب با گذشت زمان ناپدید می‌شوند. مقادیر کمی فلوراید بعید است خطرناک باشد و بیش از 100 سازمان بهداشت ملی و بین‌المللی و سایر سازمان‌ها مزایای افزودن مقدار ایمن فلوراید به آب و محصولات دندانپزشکی را توصیه می‌کنند.

آیا باید از فلوراید استفاده کنم؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) استانداردهای متفاوتی در مورد میزان قرار دادن فلوراید در آب برای محافظت ایمن از دندان‌ها دارند، اما می‌دانیم که قانون از افراد در برابر آسیب دیدن در برابر استفاده زیاد فلوراید محافظت می‌کند. در ایالات متحده، از CDC پیروی می‌شود چرا که سازمان‌های بین‌المللی همانند WHO دارای استانداردهای جهانی هستند که اغلب به سختی ایالات متحده نیستند.

به طور کلی مزایای تضمین شده بیش از خطرات احتمالی است و ما باید فلوراید را دوست خود در نظر بگیریم.

اگر نگران درمان با فلوراید در دندانپزشکی هستید، درباره راه‌های محافظت از دندان در برابر پوسیدگی از دندانپزشک خود بپرسید. استفاده از خمیردندان‌ها، دهانشویه‌ها و سایر محصولات بهداشت دهان و دندان که حاوی فلوراید هستند یک راه عالی برای شروع این کار است.

خدمات دندانپزشکی مانند ایمپلنت دندان ، لمینت دندان ، روکش زیرکونیوم و… مجموعه دندانپزشکی لبخند سپید را از دست ندهید!

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید