به وبسایت گروه دندانپزشکی لبخند سپید خوش آمدید

  • Info@sepident.com
  • 09120549568
  • 02177938281
آیا آدامس در سلامتی دندان ها تاثیر دارد؟

آیا آدامس در سلامتی دندان ها تاثیر دارد؟

آیا جویدن آدامس در سلامتی دندان ها تاثیر دارد؟

جالب است بدانید که جویدن آدامس هم جنبه منفی و هم جنبه مثبت دارد. شاید به خاطر داشته باشید که چه اتفاقی برای ویولت بورگارد در فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی افتاد. در واقع بیشتر اوقات درباره ضرر و آسیب آدامس ها صحبت شده است. اما ممکن است شما هم شنیده باشید که جویدن آدامس به پاکسازی دندان ها کمک می کند.

آیا آدامس در سلامتی دندان ها تاثیر دارد؟

حقیقت این است که آدامس می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد، اما این موضوع به نوع آدامس استفاده شده بستگی دارد.

فواید آدامس های بدون قند

آدامس های بدون قند که با زایلیتول (xylitol) شیرین شده‌اند، نسبت به آدامس های معمولی که با مقادیر زیادی قند طعم دار تولید می شوند دارای ضرر کمتری برای دندان های شما هستند. مطالعات نشان داده است که جویدن آدامس بدون قند، به شستشوی اسید باکتری های موجود در پلاک دندان کمک می کند.

یکی دیگر از مزایای آدامس این است که جریان بزاق را بیشتر تحریک کرده و باعث ایجاد تعادل در میزان اسیدهای دهان می شود. در واقع بزاق دهان نه تنها ذرات غذای اضافی را پاکسازی می کند، بلکه کمک می کند تا دندان های خود را تمیز نگه دارید.

آیا آدامس در سلامتی دندان ها تاثیر دارد؟

زایلیتول موجود در آدامس های بدون قند مانع رشد باکتری های مضر که به اسم جهش استرپتوکوک شناخته می شوند شده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کنند.

طی این فرآیند باکتری ها توانایی چسبیدن به دندان ها را از دست داده و از ایجاد حفره در دندان ها جلوگیری می شود. پس از جویدن آدامس های بدون قند در بازه زمانی بلند مدت، باکتری های دهان کمتر می شوند.

خدمات زیبایی دندان مانند طراحی لبخند، سفید کردن دندان ها، بلچینگ دندان، لمینت، کامپوزیت، ترمیم لثه، ایمپلنت و روکش زیرکونیم را فقط از مجموعه دندانپزشکی لبخند سپید دریافت نمایید.

خطرات جویدن آدامس چیست؟

خطر مصرف مواد شیمیایی موجود در آدامس های بدون قند بسیار کم و حداقل است. در حقیقت مزایای این نوع آدامس ها بیشتر از خطرات و مضرات آنها می باشد.

در نتیجه افرادی که همواره آدامس های بدون قند مصرف می کنند، نفس بهتری داشته و کمتر در معرض بیماری های لثه و دندان قرار می گیرند.

در عوض دندان افرادی که آدامس های معمولی و با شکر استفاده می کنند، در معرض پوسیدگی و آسیب قرار دارد.

نکته آخر اینکه جویدن آدامس بدون قند فواید خودش را دارد، اما جویدن بیش از حد آن می تواند منجر به ایجاد درد در نواحی فک، گردن و صورت شود.

یکی از نکات مهم دیگر اینکه آدامس نباید جایگزین عادت های سالم روزانه مانند مسواک زدن و نخ دندان شود. به علاوه آدامس های بدون قند نمی توانند جایگزین برنامه خوراکی شما شوند. در صورت بروز هر نوع درد در ناحیه فک خود، لطفا از جویدن آدامس خودداری کرده و به دندانپزشک مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید